Rakúske železnice vylepšujú české vlaky. ČD kúpili ďalších 47 vozňov

1035
0

Praha 19. január (idnes.cz) – Cestovanie na českej železnici vylepšia ďalšie ojazdené vagóny z majetku rakúskych štátnych železníc ÖBB. České dráhy kúpili u rakúskeho dopravcu ďalších štyridsaťsedem kusov.

Ide o modernizované diaľkové vozne s klimatizáciou, ktoré sú vyrobené pre rýchlosť 200 kilometrov za hodinu. České dráhy za ne zaplatili 17,2 milióna eur, teda zhruba 465 miliónov českých korún. Jeden vozeň tak bude stáť necelých desať miliónov českých korún, čo je výrazne menej, než rozsiahle modernizácie starých vagónov alebo nákup nových.

„Novonadobudnuté vozne doplnia náš existujúci park moderných osobných vozňov pre vlaky vyššej kvality, u ktorých zaznamenávame rastúci záujem cestujúcich,“ hovorí Michal Štěpán, člen predstavenstva zodpovedný za osobnú dopravu.

Ide o niekoľkonásobný nákup ojazdených vozňov českými dopravcami v Rakúsku. RegioJet na nich má postavenú flotilu, postupne ich doplnil aj o ďalšie vozne napríklad zo Švajčiarska, Nemecka či Belgicka. Aktuálne prebieha modernizácia ďalšej várky vozňov zo Švajčiarska. České dráhy v Rakúsku nakupovali niekoľkokrát.

ÖBB sa klasických vozňov s rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu masívne zbavujú, väčšina ich diaľkových spojov totiž prechádza do jednotiek railjet.

Vagóny zakúpené v Rakúsku patria do skupiny moderných vozňov typu UIC Z1 vybavených klimatizáciou, elektrickými zásuvkami 230 V pre napájanie elektroniky cestujúcich a môžu jazdiť v medzištátnych vlakoch rýchlosťou až 200 km/h. Majú tiež centrálne zatváranie dverí a ich blokovanie za jazdy.

České dráhy počas zimy prevezmú od rakúskych železníc celkom 47 vozidiel, z toho bude 41 vozňov 2. triedy s klasickými oddielmi so šiestimi miestami na sedenie s posuvnými sedačkami, štyri vozne 1. triedy a dva reštauračné vozne.

„Po nevyhnutnej preberacej prehliadke budeme vozne postupne nasadzovať do prevádzky. Počas tohto roka na nich urobíme tiež revízie a opravy, dosadíme nové centrálne zdroje energie alebo agregáty klimatizácie. Venovať sa budeme tiež údržbe a opravám interiéru a vybaveniu vozňov pre cestujúcich, „uviedol Miroslav Kupec, člen predstavenstva zodpovedný za techniku, servis a majetok. Veľkou modernizáciou prešli ešte v Rakúsku.

České dráhy v Rakúsku už kúpili spolu vyše 150 vozňov vrátane vagónov pre autovlaky.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.