Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu firiem Budamar, Optifin, ELH a WBN

391
0

Bratislava 11. januára (TASR) – Protimonopolný úrad (PMÚ) SR schválil koncentráciu, ktorá spočíva v získaní spoločnej kontroly podnikateľmi Budamar Logistics, a. s., a Optifin Invest, s. r. o., nad podnikateľom ELH Eisenbahnlaufwerke Halle GmbH & Co. KG, Nemecko (ELH) a nad aktívami spoločností WBN Waggonbau Niesky GmbH, Nemecko (WB Niesky prevádzka) a WBN Zwischenholding GmbH, Nemecko. Informovala o tom Adriana Oľšavská, hovorkyňa PMÚ. Rozhodnutie podľa jej informácií nadobudlo právoplatnosť 19. decembra.

Úrad podľa hovorkyne vzal do úvahy, že v dôsledku koncentrácie dochádza k nevýznamnému prekrytiu aktivít skupiny Tatravagónka a WB Niesky prevádzka v oblasti výroby a predaja nákladných železničných vozňov, ako aj v oblasti výroby a predaja štandardných podvozkov pre nákladné železničné vozne, a to predovšetkým v dôsledku malého prírastku trhového podielu WB Niesky prevádzka k podielu podnikateľa Tatravagónka (aj ELH v prípade podvozkov).

Zdôraznila, že PMÚ SR pri posudzovaní zobral do úvahy skutočnosť, že pred koncentráciou podnikateľa ELH kontroloval podnikateľ Optifin, ako aj skutočnosť, že už pred koncentráciou existovalo prepojenie podnikateľa ELH s podnikateľom Tatravagónka, ktorého pred koncentráciou spoločne kontrolovali podnikatelia Budamar a Optifin.

Prepojenie spoločností ELH a Tatravagónka teda podľa Oľšavskej existovalo už pred koncentráciou. V rámci identifikácie relevantných trhov, ktoré sú relevantné v rámci posudzovania vplyvov predmetnej koncentrácie na podmienky hospodárskej súťaže, sa úrad sústredil na tie aktivity účastníkov koncentrácie, v prípade ktorých horizontálny alebo nehorizontálny (vertikálny alebo konglomerátny) vzťah vzniká v dôsledku predmetnej koncentrácie.

Spoločnosť Optifin je materskou spoločnosťou podnikateľskej skupiny Optifin a jej jedinou činnosťou je správa spoločností patriacich do tejto ekonomickej skupiny. Je vlastnená a spoločne kontrolovaná Michalom Lazarom a Alexejom Beljajevom. Skupina Optifin spravuje a rozvíja portfólio spoločností, ktoré sú aktívne v rôznych oblastiach, a to najmä v medzinárodnej a tuzemskej doprave, strojárstve, odpadovom hospodárstve, hutníctve a v informačných technológiách.

Skupina Budamar sa zameriava najmä na zasielateľstvo, nákladnú dopravu (železničná, cestná aj riečna), ďalej na colno-deklaračné služby, poskytovanie služieb prekládky tovarov, skladovanie, výrobu a opravy osobných železničných vozňov a dieselových motorových jednotiek a prenájom lokomotív, nákladných železničných vozňov a plavidiel.

Podnikatelia Optifin a Budamar už pred koncentráciou spoločne kontrolovali podnikateľa Tatravagónka, ktorý pôsobí najmä v oblasti výroby nákladných železničných vozňov a výroby podvozkov pre nákladné železničné vozne (najmä pre vlastnú výrobu železničných vozňov).

Spoločnosť ELH sa zameriava na výrobu podvozkov, a to pre nákladné železničné vozne, a špeciálnych podvozkov pre rôzne špeciálne vozidlá vrátane špeciálnych vlakov. Okrajovo sa zaoberá aj modernizáciou nákladných železničných vozňov a vo veľmi malej miere realizuje aj bežné opravy podvozkov. Nákladné železničné vozne nevyrába.

Nadobúdaná spoločnosť (respektíve jej aktíva) WB Niesky prevádzka sa zaoberá najmä výrobou nákladných železničných vozňov, výrobou podvozkov pre koľajové vozidlá a výrobou komponentov na rôzne koľajové vozidlá vrátane výroby karosérií pre električky.

WBN Zwischenholding GmbH nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť navonok, prenajíma svoj majetok potrebný na prevádzku WB Niesky prevádzka.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.