Protidrogový vlak – Revolution train nemá byť jednorazovou atrakciou

843
0

Bratislava 15. novembra (TASR) – Ako funguje svet drog a závislostí predstavuje Protidrogový vlak – Revolution train. Pôvodom český projekt protidrogovej prevencie, ktorý tvorí 300-tonový a 165 metrov dlhý kolos, prišiel do Bratislavy. Súprava je na jeden deň pristavená v STM-Múzeu dopravy.

Vlak už videlo cez 95.000 ľudí, hranicu 100.000 prekročíme behom niekoľkých dní, 100 miest, a čo vieme, sú dáta. V súčasnosti pracujeme na projekt s ministerstvom zdravotníctva a chceme, aby tie dáta fungovali,“ uviedol na tlačovej konferencii k projektu, ktorý prináša novú formu všeobecného preventívneho programu prostredníctvom interaktívneho a zážitkového vzdelávania, jeho autor Pavel Tůma.

Cieľom vlakového programu je prostredníctvom zapojenia všetkých ľudských zmyslov efektívne zapôsobiť na návštevníka vlaku, na jeho pohľad na legálnej i nelegálnej drogy, závislosti a inšpirovať ho k pozitívnym životným voľbám. Projekt Nadačního fondu Nové Česko, ktorý podľa slov jeho autora ocenili aj v Nemecku, zavítal už do Čadce, Žiliny, Liptovského Hrádku, Liptovského Mikuláša, Tvrdošína či Galanty. Súčasťou projektu sú nadväzujúce programy a zber anonymných dát, ktoré môžu jednotlivé mestá využiť pre tvorbu koncepcií protidrogovej prevencie. „Deti nám hovoria veľa zaujímavých vecí, snažíme sa, aby tie programy fungovali lepšie a stále ich zdokonaľujeme. Chceme, aby vlak nebola jednorazová atrakcia,“ podčiarkol Tůma s tým, že výskum a dáta majú viesť tvorivý tím k ďalším projektom.

Základňou protidrogového vlaku je stanica Praha-Dejvice, odtiaľ vlak pravidelne vychádza do regiónov na turné, pričom trasy sa prispôsobujú aktuálnemu záujmu škôl a miest. Cieľovou skupinou sú žiaci a študenti všetkých typov škôl a ich učitelia. Ide predovšetkým o deti a mládež vo veku 12 až 17 rokov. Ďalšou cieľovou skupinou sú rodiny s deťmi a dospievajúcimi vo veku 10 – 17 rokov a zástupcovia verejnosti, ktorí sa zaujímajú o danú problematiku.

Účastníci preventívneho projektu založenom na zmyslovom prežitku a intereaktivite si vypočujú klamstvá „feťákov“ aj pravdy o živote na drogách, spoznajú drogový brloh, väzenskú celu i autohaváriu. Vlakovú súpravu tvorí šesť vagónov. „V nich máme štyri kinosály, medzi nimi je umiestnených osem interaktívnych miestností, kde s deťmi pracujeme na základe toho, čo videli v časti príbehu. Majú možnosť reagovať na to, čo videli,“ priblížil pre TASR koordinátor projektu a lektor Zdeněk Fiury multimediálnu vlakovú súpravu, v ktorej sa v niekoľkých rovinách odohráva príbeh o príčinách, vývoji a dôsledkoch drogovej závislosti.

Tůma vyzval Slovensko, aby sa pripojilo k Česku a Nemecku pri stavbe verzie 2.0. „Súčasne môže náš vlakcestovať po zvyšných slovenských mestách,“ poznamenal s tým, že mestá sa môžu prihlásiť do programu primárnej protidrogovej prevencie, pilotný projekt bude pokračovať aj v roku 2019: „Všetko to povedie k tomu, že sa vytvárajú pracovné skupiny. Už máme cez 150 ľudí v Nemecku, teraz tu vznikla pracovná skupina žilinského a trnavského kraja. Chceme ľudí prepájať, pretože možno zistíme, že v Martine majú nejaký dobrý primárny program a nikto o ňom nevie v Česku alebo Nemecku.“
Revolution train, ktorý interaktívnym spôsobom zoznamuje predovšetkým deti a mladých ľudí s nebezpečnou realitou drog, sa už vo štvrtok večer bude presúvať z Bratislavy do ČR, zamieri do Pardubíc.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.