Priestor pred železničnou stanicou Krompachy prejde obnovou

537
0

Krompachy 7. marca (TASR) – Predstaničný priestor v Krompachoch prejde v tomto roku obnovou. Primátorka mesta Iveta Rušinová pre TASR uviedla, že úpravy súvisia najmä so zvýšeným záujmom zo strany cestujúcich o presun vlakom po vlaňajšom dočasnom uzavretí mosta cez Ružín.

„Ľudia si v období, keď bol most uzavretý, zvykli dochádzať vlakom do práce do Košíc, Popradu či Spišskej Novej Vsi, pričom autá nechávali na stanici. Vznikol nám tu taký veľký zablatený priestor, autá stoja až pomaly pri trati,“ priblížila.

Na riešenie tejto situácie pridelil Košický samosprávny kraj (KSK) radnici v Krompachoch 235.000 eur. V priestore medzi autobusovou a vlakovou stanicou tak pribudnú nové parkovacie plochy pre autá i zastávky a státie pre autobusy. „Mala by tak vzniknúť integrovaná doprava, keďže sa tým prepoja obe stanice. Plán je vybudovať tu 53 parkovacích miest pre osobné vozidlá,“ doplnila primátorka. Zhotoviteľa stavby už samospráva vybrala, teraz sa čaká na vhodné poveternostné podmienky, aby sa mohlo začať s prácami. Rušinová predpokladá, že predstaničný priestor získa novú podobu ešte v prvej polovici tohto roka.

„V podstate suplujeme v tomto prípade železnice, pretože ide o ich klientov a ony by mali pre nich vybudovať parkoviská. Keďže sa však toho železnice neujali, tak sme si prenajali od nich pozemky za celkom slušnú cenu, aj keď si myslím, že vzhľadom na to, že riešime ich problém, tak možno tá cena mohla byť len symbolická,“ podotkla Rušinová. Zároveň upozornila na katastrofálny stav, v ktorom sa v súčasnosti nachádza krompašská železničná stanica i podchod popod trať smerom k priemyselnému parku.

V septembri 2017 podpísali ŽSR s KSK a mestom Krompachy Memorandum o porozumení a vzájomnej spolupráci. V ňom sa podľa hovorkyne Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martiny Pavlikovej jednotlivé strany zaviazali k spolupráci pri vytváraní predpokladov na úspešnú realizáciu projektu.

„Jeho cieľom je skvalitnenie technickej infraštruktúry na území mesta v blízkosti železničnej stanice Krompachy. V zmysle spomínaného memoranda sme sa zaviazali byť nápomocní pri stanovovaní podmienok technického riešenia projektu vyhovujúceho potrebám a oprávneným požiadavkám všetkých zainteresovaných strán a zároveň na účely projektu poskytnúť mestu vybrané a vzájomne odsúhlasené pozemky v blízkosti železničnej stanice do prenájmu za výhodnú cenu,“ upozornila hovorkyňa s tým, že ŽSR si svoje záväzky vyplývajúce z memoranda riadne plnia. Dodala, že vypracovať projektovú dokumentáciu pre realizáciu stavby, zabezpečiť s tým súvisiacu inžiniersku činnosť a samotnú realizáciu stavby, je v zmysle memoranda záväzkom mesta Krompachy.

ŽSR v súvislosti s ďalšou kritikou uvažujú o sanácii podchodu na trati Košice – Žilina, o ktorom hovorila primátorka, a ktorý sa nachádza v blízkosti predstaničného priestoru. Hoci železničná stanica v Krompachoch nie je súčasťou investičných plánov na tento rok, v rámci opráv sa tam zabezpečí niekoľko vecí. „Zriadime tam napr. elektrokotolňu, vymeníme okná a dvere v administratívnych priestoroch, dvere v čakárni, odstráni sa nefunkčné vzduchotechnické zariadenie, vymaľuje sa tam a čakárne sa presklia,“ vymenovala Pavliková.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.