Prezidenti Rakúska a SR spustili nové umelecké vlakové spojenie

359
0

Viedeň/Bratislava 19. februára (TASR, ZSSK) – Projekt T.R.A.M. – špeciálne upravené vlakové spojenie medzi Bratislavou a Viedňou, ktorého úlohou je cestujúcim priblížiť historickú a kultúrnu blízkosť oboch krajín – odštartovali v pondelok vo Viedni prezident SR Andrej Kiska a jeho rakúsky kolega Alexander Van der Bellen.

Netradičná galéria súčasného umenia bude do novembra premávať v pravidelnom vlakovom spojení medzi viedenskou a bratislavskou hlavnou stanicou jedenásťkrát denne.

Obaja prezidenti sa na vagóny umeleckého vlaku aj podpísali a zhodli sa na tom, že tento projekt je symbolickým vyjadrením priateľských vzťahov a silných väzieb medzi Rakúskom a Slovenskom.

„Tento projekt je symbolickým vyjadrením priateľských vzťahov, ako aj ich silných historických a kultúrnych väzieb medzi Slovenskom a Rakúskom. A to aj v kontexte viacerých dôležitých výročí, ktoré si v tomto roku spoločne pripomíname. Verím, že táto vynikajúca iniciatíva prispeje aj k tomu, aby sa naši ľudia navzájom ešte lepšie spoznali,“ povedal Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky.

„Dúfam, že tento kultúrny projekt rozšíri, zintenzívni a upevní zväzok medzi našimi krajinami. Predstavuje výstižný symbol našich vzájomných vzťahov, ktoré sú už teraz vynikajúce, či už v politickej, hospodárskej a kultúrnej oblasti, alebo v rovine medziľudských vzťahov,“ uviedol rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.

„Projekty ako T.R.A.M. pomáhajú porozumeniu medzi našimi krajinami a s radosťou musím dodať, že tento konkrétny počin kreatívne propaguje aj medzinárodnú vlakovú dopravu, ktorá je v ZSSK našou srdcovou záležitosťou,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

„Umenie je niečo, čo spája ľudí, vzbudzuje emócie a vášeň. Už viac ako sto rokov jazdia cestujúci medzi oboma mestami za prácou, nakupovaním, navštíviť príbuzných alebo za umeleckými a kultúrnymi zážitkami. V súčasnosti hovoríme o približne 5000 cestujúcich denne, pričom toto číslo sa v najbližších rokoch ešte výrazne zvýši. Vďaka prebiehajúcej modernizácii trate sa doba jazdy skráti, čo bude znamenať ďalšie pomyselné priblíženie Viedne a Bratislavy,“ zdôraznil Andreas Matthä, predseda predstavenstva ÖBB-Holding AG.

Vo vlaku si cestujúci budú môcť prezrieť rozličné výstavy súčasného umenia. Cestovanie obohatí i hudobný či divadelný festival. Nebude v ňom chýbať ani priestor na diskusie, prezentácie a prednášky významných hostí z oblasti umenia, kultúry a diplomacie. Tie by mali prebiehať každú stredu večer.

Poslaním projektu T.R.A.M je podporiť kultúrnu mobilitu a ponúknuť netradičný umelecký zážitok, ktorý cestovanie obohatí o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

Názov projektu sa viaže na viedenskú električku, ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania na nej chodili na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania zase do Viedne.

Myšlienka vytvorenia tohto projektu vznikla pri príležitosti viacerých významných výročí roku 2018 a pri príležitosti 25 rokov bilaterálnej spolupráce Rakúska a Slovenska. Projekt iniciovalo veľvyslanectvo Rakúskej republiky v Bratislave a vznikol v spolupráci slovenských a rakúskych železníc.

Foto: ZSSK

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.