Prekvapenie na železniciach: Arriva dvakrát denne do Trenčína, Leo do Varšavy

1436
0

Praha 13. jún (idnes.cz) – Viacero prekvapení skrýva návrh nového cestovného poriadku na hlavnej českej trase medzi Prahou, Olomoucom a Ostravou. Nové spoje chystajú ako České dráhy, tak aj alternatívni dopravcovia.

Vyplýva to z prvého zverejneného návrhu na cestovný poriadok 2016/2017, ktorého podobu začali zverejňovať jednotlivé kraje. Grafikon pre najfrekventovanejšiu trať už zverejnil napríklad Moravskosliezsky kraj. Nejde ešte o konečnú podobu, tá bude jasná na konci septembra.

Najväčší nárast kapacity chce na trase dosiahnuť spoločnosť Arriva vlaky. Tá si objednala u Správy železničnej dopravnej cesty kapacitu na dva páry vlakov denne medzi Prahou a slovenským Trenčínom cez Vlársky priesmyk.

006811

Arriva doteraz jazdí z Prahy do Trenčína v sobotu a späť v nedeľu, po novom chce jazdiť každý deň. Jej plány však ešte nie sú definitívne. „Linka do Trenčína je úspešná, a preto plánujeme jej rozšírenie. Niektoré spoje máme vypredané, „vysvetľuje šéf Arriva Daniel Adamko.

Podľa návrhu cestovného poriadku by Arriva vychádzala v pracovné dni z Prahy o 8:19 a 14:19, cez víkendy potom o 16:19. Dopravca chce ďalej na trase jazdiť so svojimi motorovými vozidlami. Tie chce ale použiť aj na iné trasy, kde má podané žiadosti o kapacitu: jeden pár vlakov chce posielať z Prahy do Českého Krumlova a jeden z Prahy do Domažlíc.

Medzi Prahou a Ostravou vlaky od budúceho cestovného poriadku pribudnú. Dôvodom je predovšetkým nový spoj Ostravan, ktorý nahrádza v smere z Prahy súčasný expres Moravan vychádzajúci po polnoci z Prahy. Okrem nedele pôjde každý deň namiesto len do Přerova až do Ostravy. Späť do Prahy sa vydá o štvrtej hodine ráno.

Nový cestovný poriadok ďalej rozširuje priame spojenie Prahy s Poľskom. České dráhy zavedú nový priamy vlak Cracovia. Priame denné vlaky medzi Prahou a Krakovom sa vracajú do cestovného poriadku po niekoľkoročnej pauze. Na poľské železničné koľaje chce tiež vstúpiť Leo Express. Po začatí autobusových liniek chce jazdiť raz denne z Prahy do Varšavy a späť, pôjde o vlak s odchodom z Prahy o 15:13, ktorý dôjde do poľskej metropoly okolo polnoci a pôjde späť.

„Usilujeme sa o vytvorenie železničnej a autobusovej siete v Európe. Česko a Poľsko už spájame autobusmi a logicky teraz nasleduje vlaková expanzia. Avšak žiadosť o kapacitu ešte nie je z poľskej strany potvrdená, „dodala hovorkyňa Leo Express Petra Valentová.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.