Práce na železnici v ČR ubudlo, AŽD musí prepúšťať alebo nechať ľudí doma

414
0

Praha, ČR 31. január (idnes.cz) – S veľkým poklesom zákaziek tento rok musí bojovať výrobca zabezpečovacej techniky pre železnicu, spoločnosť AŽD Praha. Prepustí 110 ľudí, ďalších zamestnancov nechá doma za šesťdesiat percent platu.

„V súvislosti s výrazným poklesom počtu zákaziek znižuje naša spoločnosť stavy zamestnancov najmä vo výrobnej sfére o zhruba 110 ľudí,“ potvrdil generálny riaditeľ firmy Zdeněk Chrdle.

Úbytok práca súvisí predovšetkým s výrazným poklesom investícií u Správy železničnej dopravnej cesty (SŽDC), ktorá je pre AŽD Praha hlavným zákazníkom. SŽDC po rekordných investíciách v roku 2014-16 svoj rozpočet na nové stavby výrazne znížila.

AŽD Praha, ktorá zamestnáva vyše 1 700 ľudí, preto musí reagovať prepúšťaním a zároveň presunom zamestnancov na inú prácu. „V súčasnej dobe je asi 130 zamestnancov presunutých na inú prácu alebo čerpá nariadenú dovolenku. Ďalších zhruba päťdesiat ľudí je na šesťdesiatich percentách platu doma, „dodal Chrdle.

Boom železničných zákaziek je vidieť v prípade AŽD vo výsledkoch za fiškálny rok končiaci v septembri 2015, kedy firma vykázala tržby 11,7 miliardy českých korún. Aktuálnejšie výsledky firma zatiaľ neuverejnila.

AŽD Praha sa chce kvôli poklesu zákaziek zamerať aj na iné technológie. Po kúpe dvoch regionálnych tratí chce na nich testovať zariadenie, ktoré by malo umožniť jazdu vlakov bez rušňovodičov.

Foto: AŽD Praha

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.