Počas Európskeho týždňa mobility budú vo vlakoch a v autobusoch vysoké zľavy

190
0

Banská Bystrica 10. septembra (TASR) – Ministerstvo dopravy a výstavby SR sa spojilo so všetkými ôsmimi vyššími územnými celkami (VÚC), aby spoločne podporili verejnú hromadnú dopravu počas Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra. Cestujúci na Slovensku získajú v tento týždeň vysokú zľavu vo vlakoch, v autobusoch prímestskej dopravy a niekde aj v MHD.

Ako v pondelok po zasadnutí Združenia samosprávnych krajov SK8 v Banskej Bystrici uviedol minister dopravy a výstavby Árpád Érsek, je rád, že ak sa vlani k výzve jeho rezortu pridali železnice, tak teraz už aj všetky VÚC.

„Občania na budúci týždeň budú cestovať zľavnene, či už vo vlakoch, alebo v prímestských autobusoch a v Košiciach a Nitre i v mestskej hromadnej doprave. Chceme spoločnými silami dokázať, že sa dá cestovať aj inak a presvedčiť ľudí, že verejná osobná doprava si zaslúži šancu. Pozývame preto všetkých cestujúcich, aby si počas trvania kampane za zľavnené cestovné vyskúšali cestovanie vlakom, autobusmi alebo MHD a sami zhodnotili, či im tento spôsob dopravy nebude vyhovovať viac než státie v zápchach,“ konštatoval Érsek.

Ako poznamenal predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič, vníma to ako pilotnú akciu, ktorá „ide na vrub rozpočtov VÚC, ale berieme“.

„Budeme ďalej pracovať na tom, aby sa ľudia už nemuseli vracať späť do áut. Európsky týždeň mobility nám dáva príležitosť a priestor, aby sme obyvateľom našich krajov ponúkli alternatívu k ich dennodennému dochádzaniu za prácou autom. Využívanie autobusovej či vlakovej dopravy je šetrnejšie k životnému prostrediu a v mnohých prípadoch je i rýchlejšie ako dochádzanie autom,“ zdôraznil.

V Banskobystrickom samosprávnom kraji sa v rámci tohto týždňa bude v prímestskej autobusovej doprave cestovať za takmer polovičné cestovné.

„Dostupné cestovanie, integrovaná doprava a kvalitnejšie cesty v našom kraji sú jednou z našich priorít. Chceme, aby verejná doprava bola vhodnou alternatívou k cestovaniu osobným autom. Počas Európskeho týždňa mobility budeme pozorne sledovať, ako sú služby verejnej dopravy v jednotlivých okresoch využívané a vďaka dátam získame lepší prehľad, kde je napríklad potrebné spoje posilňovať,“ dodal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.