Po 16 dňoch v cieli. Do Číny dorazil vlak z Prahy naložený pivom a sklom

459
0

Praha 5.august (iDnes.cz) – Nákladný vlak, ktorý prepojil Česko s Čínou, prišiel do cieľa. Na stanici v čínskom meste Yiwu dorazil z terminálu spoločnosti METRANS v Prahe-Uhříněvsi po šestnástich dňoch – presne podľa plánu. Súprava prevážala kontajnery, ktoré obsahovali tradičné výrobky z Českej republiky i ďalších európskych krajín.

Na to, že vlak 4. augusta v 5:18 nášho času dorazil do cieľa, upozornil Železničný magazín. Praha je tak šestnástym európskym mestom, ktoré získalo priame spojenie s Čínou po železnici.

Vlak išiel cez Poľsko, Bielorusko, Rusko, kde ho čakali dve prekládky kvôli inému rozchodu koľají, a Kazachstan. Súprava prevážala 41 kontajnerov, v ktorých bolo napríklad krištáľové sklo, pivo, drogéria alebo automobilové diely a vyťažilo ho ešte niekoľko kontajnerov z Nemecka.

„Zatiaľ je to prvá jazda, uvidíme, aký bude záujem ďalej,“ povedal už skôr Michael Wei Li zo spoločnosti YXE – Yiwu Timex Industrial Investment.

Hoci sa o vlaku hovorilo ako o prvom priamom vlakovom spojení medzi Českom a Čínou, nie je to podľa Petra Kadeřávka, vedúceho redaktora Železničného magazínu, tak úplne pravda. „Celé téma vlakov z Číny je dosť poznamenaná nevyváženou medializáciou, o množstve prípadov sa preto ani odborná verejnosť nemusela nikdy dozvedieť,“ povedal v rozhovore pre iDNES.cz. Vlak z Prahy do Yiwu bol podľa neho skôr prvým z ČR do Číny vypraveným na základe cielenej čínskej iniciatívy.

„Ak by som to bral čisto z dopravného hľadiska, v tranzite z Nemecka cez SR a Slovensko do Číny cez nás napríklad jazdieval už v rokoch 2010 až 2013 vlak s dielmi k montáži BMW, určitú dobu dokonca pravidelne každý týždeň,“ upozornil Kadeřávek.

Foto: ihned.cz

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.