Pezinok: Nehoda vlakov si vyžiadala najmenej 17 zranených, troch ťažko

533
0

Bratislava 16. marca (TASR) – Najmenej 17 zranených si vyžiadala nehoda vlakov, ku ktorej došlo v piatok večer v Pezinku. Na mieste zasahujú hasiči, záchranári aj polícia.

Traja ľudia sú zranení ťažko, priblížila pre TASR hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová. Traja ľudia sa podľa jej slov zranili ťažko a 11 ľahšie. „Medzi ľahko zranenými je aj dieťa,“ priblížila Krčová. Na mieste je sedem sanitiek. Počet zranených nemusí byť konečný.

Takmer 40 hasičov momentálne zasahuje pri zrážke osobného vlaku s rušňom medzi železničnými stanicami Pezinok a Pezinok zastávka, uviedla hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová. Pri zrážke sa podľa nej osobný vlak vykoľajil. Zasahujú profesionáli z Pezinka, Senca, Hálkovej a Radlinského a dobrovoľní hasiči zo Svätého Jura, Pezinka, Budmeríc a Ružinova. Na miesto bol vyslaný evakuačný autobus HaZZ.

Podľa informácie hasičov narazila súprava osobného vlaku zo zadu do stojaceho rušňa. „Momentálne sa uskutočňuje presun zranených osôb do tzv. hniezda záchrany, kde sú triedení podľa závažnosti zranení,“ informoval službukonajúci dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ.

„Došlo k zrážke vlaku s rušňom, hasiči z neho pomáhajú vytiahnuť zranených ľudí,“ opísal pre TASR aktuálnu situáciu očitý svedok.

V osobnom vlaku z Malaciek do Leopoldova, ktorý sa v piatok večer zrazil s rušňovlakom spoločnosti Lokorail, sa viezlo približne 80 cestujúcich. Na mieste nehody o tom novinárov informoval riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Filip Hlubocký. Podľa neho sa zranilo celkom 18 ľudí, z toho 15 ľahko a traja stredne ťažko. V dôsledku nárazu utrpeli rôzne zlomeniny.

„Podľa našich predbežných informácií nikto nie je v ohrození života, o každého jedného cestujúceho je postarané, je mu poskytnutá adekvátna lekárska pomoc a cestujúci sú už na ceste niekde, odkiaľ môžu pokračovať do cieľa svojej cesty,“ uviedol Hlubocký.

Do Pezinka dorazil aj minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd), ktorý priblížil, že do osobného vlakučelne narazil ďalší vlak. Našťastie sa však zrážka neudiala v plnej rýchlosti, skonštatoval. Rušňovodič lokomotívy, ktorá narazila do osobného vlaku, je podľa ministra vážnejšie zranený. „Chvalabohu, že nedošlo k úmrtiu,“ povedal Érsek.

Šéf rezortu nepotvrdil, či mohol zlyhať signalizačný systém. „Nechcem špekulovať, čo zlyhalo. Na to je vyšetrovacia komisia, ktorá to vyšetrí,“ doplnil.

Záchranári ošetrili a do nemocníc previezli 18 pacientov, z toho jedno dieťa, priblížil Július Pavčo, hlavný lekár Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR. „Rozsah zranení sa určí až pri vyšetrení,“ doplnil. Traja ľudia mali stredné až ťažké zranenia.

Polícia prijala v piatok, krátko po 18.30 h oznámenie o zrážke osobného vlaku so samostatným vlakovým rušňom v koľajisku železničnej stanice Bratislava – Pezinok. „V súčasnosti sa na mieste nachádzajú spolu s hliadkami polície záchranné zložky, ktoré vykonávajú potrebné úkony,“ uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.

Príčiny zrážky, jej okolnosti a následky budú predmetom policajného vyšetrovania. Bližšie informácie k tejto udalosti polícia podľa Slamkovej poskytne hneď, ako to bude možné. Cestujúci na trati musia počítať so zdržaním vzhľadom na to, že pre záchranné práce je doprava v oboch smeroch zastavená.

„Došlo k zrážke vlaku s rušňom, hasiči z neho pomáhajú vytiahnuť zranených ľudí,“ opísal pre TASR aktuálnu situáciu očitý svedok.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.