Osobný vozeň radu Aeer

5103
1

Osobný oddielový vozeň 1. triedy radu Aeer je určený pre prepravu cestujúcich. Zmodernizovaný je zo starého vyradeného osobného vozňa Bautzen. V rámci modernizácie komplexne vymenili bočnice za nové a vozeň prestavali a zrenovovali tak, aby spĺňal požiadavky medzinárodnej dopravy.

Clipboard01

Podvozky „Görlitz V“ s klátikovou brzdou boli zmodernizované na podvozky s kotúčovou brzdou „Görlitz Vk“ pre rýchlosť 160 km/hod.

Vstup do chodby z nástupného priestoru je kyvnými dverami. Modernizovaný vozeň s bočnou chodbou má 9 oddielov prvej triedy. V každom oddiely je šesť sedadiel. Kupé oddeľuje od chodby pevné presklenie a posuvné dvere.

Clipboard02

V nástupných priestoroch je umiestnená hygienická bunka s uzavretým systémom WC s polepom lesa a zvukovo podfarbená kulisa so spevom vtáčikov.

Clipboard03

Zásobovanie vozňa elektrickou energiou je realizované pomocou 3-systémového centrálneho zdroja napätia. Kúrenie, chladenie a ventiláciu zabezpečuje klimatizačná jednotka s reguláciou teploty vzduchu v oddieloch pre cestujúcich.

Clipboard04

Svojím usporiadaním a konštrukčnými celkami zabezpečuje požadované pohodlie a bezpečnosť pre cestujúcich v rýchlikových a expresných vlakových súpravách. Osobný vozeň radu Aeer vyhovuje všetkým súvisiacim vyhláškam UIC pre osobné vozne a jednotlivé konštrukčné celky. V súčasnosti vozeň Aeer jazdí na tratiach z  Bratislavy cez Žilinu do Košíc a naspäť. Vozne radu Aeer komplexne zrekonštruovali zo starších vozňov v ŽOS Vrútky v rokoch 2003 až 2005. V rokoch 2014 a 2016 prešli štyri vozne úpravou interiéru na vozňové triedy 1 plus a 2 plus.

 

 Technické parametre vozňa radu Aeer
Rozchod 1 435 mm
Hmotnosť vozňa 45 t
Počet sedadiel 54
Napájanie UIC-RIC AC 1000 V
AC/DC 1500 V
AC/DC 3000 V
Kúrenie elektrické teplovzdušné
Chladenie klimatizácia
Osvetlenie žiarivkové s individuálnym meničom 24 V / 230 V
+ individuálne žiarivkové osvetlenie 24 V
Akumulátor 21,6 V; 370 Ah
Maximálna povolená rýchlosť 160 km/hod
728*90

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.