Opancierovaný vlak severokórejského vodcu skrýva nejedno tajomstvo

710
0

Pchjongjang, KĽDR 29. marca (TABLET.TV) – Po nedávnej neoficiálnej návšteve severokórejského vodcu Kim Čong-una v Číne sa vo veľkom začalo rozprávať o jeho špeciálnom dopravnom prostriedku, ktorý používa na zahraničné návštevy.

Vodca Severnej Kórey totiž na svoju prepravu využíva záhadný opancierovaný vlak. Olivovozelený vlak so žltým lemom používal ešte jeho otec, ktorý sa bál lietania. Pre Kim Čong-ila sa tento opancierovaný vlak stal aj miestom smrti. V roku 2011 v ňom dostal infarkt. U severokórejských vodcov je využívanie vlaku tradíciou. Už Kim Ir-sen používal vlak počas kórejskej vojny ako svoje sídlo a v tom pokračoval aj po ukončení konfliktu v roku 1953. Najdlhšia vlaková cesta Kim Ir- sena sa uskutočnila v roku 1984, keď navštívil takmer každú socialistickú krajinu vo východnej Európe.

„Train force one“, takto posmešne označujú opancierovaný vlak, ktorý v súčasnosti využíva Kim Čong-un na prepravu, najmä po svojej krajine. Severokórejský režim vlastní niekoľko opancierovaných vlakov, konkrétne šesť vlakových súprav, ktoré majú celkovo 90 vozňov. Na výjazdy s vodcom chodia celkovo až tri vlaky. Prvý vlak preveruje bezpečnosť železničných tratí. Stredný zvyčajne vezie vodcu, s časovým oneskorením 20 minút až hodinou po prvom vlaku. Tretí vlak prepravuje ochranku, spolucestujúcich a komunikačné zariadenia. Vlak nie je žiadny rýchlostný rekordér. Jeho rýchlosť je asi 60 km/hod. Vo vnútri sa nachádza luxusné kupé určené pre vodcu, jeho rodinu či významných severokórejských predstaviteľov. Po potvrdení cesty vlakom je oblasť okolo trati strážená 24 hodín pred cestou.

Tá hŕstka vyvolených, ktorá sa do vlaku dostala, tvrdí, že vlak je kombináciou sedemhviezdičkového hotela a nedobytnej pevnosti. Podľa vydaných spomienok jedného z Kimových sekretárov panujú na palube vlaku nesmierne prísne bezpečnostné pravidlá. Nikto, s výnimkou prísne vybranej ochranky, nesmie mať pri sebe žiadne ostré predmety, dokonca ani sekretárky nesmú mať vo vlasoch špicaté sponky. Kim vlakom cestuje zásadne v noci, aby zmiatol juhokórejských a amerických špiónov.

Kimov vlak je vybavený silným pancierom, ťažkými guľometmi a zrejme aj protilietadlovými raketometmi. Severokórejský vodca využíva niekoľko konferenčných miestností a spální, okrem toho sú priamo vo vlaku zaparkované dva mercedesy. Samozrejmosťou sú veľké televízory s plochou obrazovkou a priame satelitné spojenie s armádou.

Bezpečnosť vodcu má vo vlaku na starosť stovka špeciálnych agentov.

Kim Čong-un je pravdepodobne jediným svetovým predstaviteľom, ktorý má k dispozícii nielen vlastný vlak, ale aj takmer dve desiatky vlastných železničných staníc.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.