Odborári v Železniciach Slovenskej republiky vyhlásili štrajkovú pohotovosť

362
0

Bratislava 22. decembra (TASR) – Jedenásť odborových centrál pôsobiacich v Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) vyhlásili dnes od 16.00 h štrajkovú pohotovosť vo firme. Vedenie železníc považuje takýto krok za unáhlený.

Dôvodom pohotovosti je podľa odborárov spôsob kolektívneho vyjednávania v spoločnosti, kde zamestnávateľ podmieňuje nárast mzdy vopred pridelenými mzdovými prostriedkami a prepúšťaním zamestnancov. „Takýto postup rázne odmietame,“ zdôraznili odborári v dnešnom vyhlásení. ŽSR spravujú železničnú infraštruktúru na Slovensku.

„Vedenie Železníc Slovenskej republiky považuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti 11 odborových organizácií za unáhlený krok,“ reagovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Kolektívne vyjednávanie začalo podľa jej slov 4. októbra tohto roku, uskutočnilo sa šesť spoločných rokovaní a vyjednávanie zatiaľ nebolo ukončené. „Zo 41 prerokovávaných bodov nebola zatiaľ dosiahnutá dohoda v troch,“ vyčíslila hovorkyňa.

Železnice boli podľa jej slov pri rokovaní ústretové, postupne navrhli zvýšenie tarifnej mzdy o 18 eur, 24 eur, 25 eur a 27 eur a zachovanie priemernej prémie roku 2016 pre zamestnancov v prevádzkových typových pozíciách. „Odborové organizácie žiadali rast tarifnej mzdy o 8 % a zvýšenie objemu prémií o 3 %. Neskôr svoje požiadavky upravili, za podmienky jednotného prémiového poriadku, na rast tarifnej mzdy o 6 % a zachovanie objemu prémií z roku 2016,“ dodala Pavliková.

Ďalšími výhodami, s ktorými vedenie ŽSR podľa nej súhlasilo, sú napríklad znížený 36-hodinový pracovný čas turnusových zamestnancov na pracoviskách v nepretržitom pracovnom režime bez zníženia mzdy, odmena 100 eur za každý odpracovaný kalendárny rok, ak zamestnanec využije riadny termín odchodu do dôchodku či doplnenie odmeny pri životnom jubileu 50 a 60 rokov veku zamestnanca pri odpracovaní 30 až 35 rokov vo výške 600 eur a nad 35 rokov vo výške 700 eur.

Platnosť aktuálnej kolektívnej zmluvy sa končí 31. decembra 2016. Vedenie firmy sa však dohodlo s odborovými organizáciami o predĺžení jej platnosti do 31. marca 2017. „Keďže sa obe strany zatiaľ nedohodli, ďalším krokom bude vyjednávanie pred sprostredkovateľom,“ avizovala Pavliková.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.