Nový dopravca vyráža na nemecké koľaje. Na rozjazd sa zložili nadšenci

348
0

Berlín, Praha 14. december (idnes.cz) – Na trasu medzi Berlínom a Stuttgartom v stredu prvýkrát vyrazia vlaky spoločnosti Locomore. Od iných dopravcov v Európe sa výrazne líši: na jeho rozjazd sa zložili najmä budúci zákazníci.

Ide o prvého dopravcu, ktorý k štartu použije aj takzvaný crowdfunding, teda hromadné financovanie cez menšie príspevky. Ľudia mohli novému dopravcovi napríklad požičať peniaze alebo si kúpiť dopredu poukazy na lístky.

Nakoniec cez portál Startnext.com dopravca vybral 460 tisíc eur na štart. Ďalšie desiatky tisíc korún vybrala firma ešte tento rok, záujemcom ponúka ďalej možnosť investovať do firmy.

Locomore má byť alternatívou tak ku vlakom štátneho dopravcu Deutsche Bahn, ako aj diaľkovým autobusom, ktoré zažili v posledných troch rokoch v Nemecku mimoriadny rozmach. Konkurovať chce najmä cenou: najlacnejšie cestovné lístky ponúka za 22 eur.

DB jazdí na trase najlacnejšie za 29 eur pri nákupe cestovného lístka dlho vopred, bežne sa ale za lístky v deň odchodu platí aj vyše sto eur. Cesta rýchlovlakom ICE je však o hodinu kratšia.

Samotný prevádzkový koncept pripomína český RegioJet: vyráža s ojazdenými vozňami, ktoré prešli modernizáciou, pôjde o súpravu ťahanú lokomotívou Taurus.

Za Locomore stojí nemecký podnikateľ Derek Ludwig, ktorý stál pri rozjazde iného súkromného dopravcu v Nemecku, spoločnosti HKX. Tá prevádzkuje diaľkové vlaky medzi Hamburgom a Kolínom nad Rýnom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.