Nemci chcú zrušiť papierové lístky na vlak, nahradí ich mobil vo vrecku

464
0

Berlín 26. máj (iDnes.cz) – Kedysi obľúbený zberateľský artikel- cestovné lístky do vlakov – môžu v dohľadnej dobe úplne zmiznúť. Aspoň smerom na západ od nás. K radikálnemu kroku sa totiž odhodláva jeden z najväčších európskych dopravcov: Deutsche Bahn. Aj českí dopravcovia a cestujúci už sa dnes pri veľkej časti cestovných lístkov zaobídu bez toho, aby ich tlačili.

Nový šéf Deutsche Bahn (DB) Richard Lutz v rozhovore pre Bild am Sonntag uviedol, že chce postupne papierové cestovné lístky úplne zrušiť a nahradiť ich digitálnymi. Tie by si ľudia nemuseli kupovať ani dopredu: podľa mobilného telefónu by dopravca spoznal, že cestujúci nastúpil a neskôr vystúpil. A podľa prejazdenej vzdialenosti by mu naúčtoval cenu cestovného. „Nebudú potrebné už žiadne papierové cestovné lístky,“ povedal Lutz.

Revolučný návrh je zatiaľ na začiatku, DB nepovedali, kedy by mali papierové lístky skončiť. Podľa Lutza sa tomuto cieľu budú každým rokom viac približovať. Ušetrené peniaze za náklady na predaj cestovných lístkov chce firma využiť na investície do väčšej bezpečnosti.

Technologický vývoj výrazne mení spôsoby platenia a rezervácie počas cestovania. Na letiskách napríklad výrazne ubudlo vytlačených palubných lístkov, stačí len tá uložená v telefóne.

Elektronické lístky sú dnes už u železničných dopravcov v Česku bežné. U súkromných dopravcov tvorí lístok v mobile či maily vyše 50 percent všetkých predaných lístkov. Firma tým šetrí nielen za papier, ale hlavne za personál na ich vydávanie. Cestujúci sa nemusia často ani nijako preukazovať, systém vie, či je na dané miesto zakúpené cestovný lístok alebo nie.

Podľa hovorcu Českých dráh Radka Joklíka bude proces rušenia papierových cestovných lístkov postupný. „Nie každý zákazník elektronické technológie ovláda a bude ich vedieť využívať. Všeobecne ide ale o veľkú tému železníc. České dráhy tento trend vnímajú a idú mu naproti, „povedal Joklík.

ČD nechcú povedať, koľko percent cestujúcich jazdí na lístky kúpené cez web. Štátnemu dopravcovi v predajoch elektronických jazdného dokladov pomáha aj mobilná aplikácia Môj vlak pre smartfóny alebo zavedenie nového spôsobu platenia ČD Kredit.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.