Návrh na bezplatný vlakový poukaz pre mladých vyvolal v EP rozporuplné reakcie

297
0

 Štrasburg 4. októbra (TASR) – Bezplatný mesačný vlakový poukaz Interrail by umožnil mladým spoznať Európsku úniu, a navyše je to spôsob, ako zatraktívniť ekologický spôsob dopravy. Týmito slovami v Európskom parlamente (EP) obhajoval návrh na udelenie poukazu Európanom, ktorí dovŕšili 18 rokov, jeho predkladateľ Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany.

Iniciatívu poslanca Webera privítala eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová a zdôraznila, že Európska komisia podporuje mobilitu mladých, napríklad prostredníctvom programu Erazmus+. Na druhej strane naznačila, že venovanie mesačného preukazu Interrail všetkým 18-ročným Európanom by prinieslo značné finančné náklady.

interrail

Hoci viacero europoslancov podporu mobility mladých privítalo s nadšením a páčil sa im aj ekologický rozmer návrhu, o kritické názory v pléne EP nebola núdza.

Europoslanec Raymond Finch zo skupiny Európa slobody a priamej demokracie upozornil, že podľa jeho prepočtov by vlakové poukazy Úniu ročne stáli až 1,9 miliardy eur. Takéto drahé opatrenie by bolo v rozpore s vážnymi ekonomickými problémami, ktoré trápia južné členské štáty EÚ, uviedol. Celý návrh označil za propagandu sovietskeho typu.

Anneleen van Bossuyteová zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov ironicky poznamenala, že návrh na bezplatné vlakové poukazy najprv považovala za vtip. Iniciatívu označila za veľmi finančne náročnú a navrhla, aby sa radšej peniaze použili na podporu zamestnanosti mladých.

Vlakový poukaz Interrail umožňuje cestovanie bez obmedzení v 30 európskych štátoch. Základná cena mesačného poukazu pre mládež je v súčasnosti 479 eur. Do siete Interrail nie sú zapojené pobaltské štáty, Malta a Cyprus. V týchto prípadoch návrh počíta s bezplatnou náhradnou dopravou prostredníctvom autobusov a trajektov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.