Návrat IC vlakov od nového grafikonu. Budú najrýchlejšie

850
0

Bratislava 4. októbra (TASR) – Medzi Bratislavou a Košicami začnú opäť od 11. decembra tohto roka premávať InterCity (IC) vlaky. Na slovenské koľajnice ich ani nie po roku od ich zrušenia vráti štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

„Je to aj politické aj ekonomické rozhodnutie, ale občania majú o tento vlak záujem, a to je pre nás najdôležitejšie,“ opísal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) rozhodnutie opätovne zaviesť IC vlaky do prevádzky na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Denne budú po novom premávať štyri IC vlaky. Dva pôjdu smerom z Bratislavy do Košíc a dva v opačnom smere. V každej súprave bude pre cestujúcich k dispozícii 247 miest na sedenie a vlaky budú povinne miestenkové. Obnovené spoje zvládnu podľa ZSSK trasu medzi Bratislavou a Košicami za približne 4 hodiny a 45 minút.

IC vlaky prestali na Slovensku jazdiť v januári tohto roku. Rozhodol tak bývalý minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Dôvodom bola stratovosť týchto vlakov. Aj po obnovení budú IC vlaky jazdiť na čisto komerčnom princípe, čiže bez dotácie od štátu. Zároveň v nich nebudú platiť lístky zadarmo.

Štátna ZSSK pritom neočakáva, že ich strata bude taká, ako bola v minulosti. Dopravca odhaduje, že ich prevádzka by sa mala dostať do zisku v horizonte troch až štyroch rokov. Tvrdí, že našiel technický koncept, ktorý je postavený na ľahších, rýchlejších vlakoch. Chce teda efektívnejšie využívať obehové možnosti súprav. „Za druhé si myslíme, že tak ako aj konkurencia ukázala, naši cestujúci sú ochotní za čas, ktorý ušetria, zaplatiť peniaze,“ dodal riaditeľ úseku ekonomiky ZSSK Patrik Horný.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.