Nákladné vlaky majú združenie Žesnad. Chcú rovnaké podmienky ako kamióny.

817
0

Praha, 20. máj (idnes.cz) – Deväť z desiatich najväčších nákladných železničných dopravcov v Českej republike založilo prvé združenie, ktoré chce od štátu zrovnoprávnenie podmienok medzi cestami a železnicami.

Združenie železničných nákladných dopravcov Českej republiky (ŽESNAD), ktoré si kladie za cieľ hlavne pomôcť pri rozvoji železničnej siete v Česku, už má za sebou zakladajúci snem.

Českí železniční dopravcovia zatiaľ nemali žiadnu organizáciu, ktorá by ich záujmy obhajovala. Bude protiváhou tradičného združenia autodopravcov Česmad Bohemia, ktoré lobuje predovšetkým za lepšie podmienky pre cestnú dopravu. Tá v Česku posilňuje stále svoj trhový podiel na úkor železnice.

 

Z desiatky najväčších dopravcov na českej železnici medzi zakladateľmi chýba len SD Koľajová doprava, ktorá patrí pod štátne ČEZ, inak sú v združení všetci najdôležitejší hráči, členovia spolu reprezentujú vyše 90% trhu. Na čele združenia bude Jiří Samek z METRANS Rail, výkonným riaditeľom Oldřich Sládek zo spoločnosti Quenya.

 

„Cieľom tohto záujmového profesijného združenia je stať sa partnerom štátnym orgánom v oblasti nákladnej železničnej dopravy vrátane odbornej oponentúry a aktívnym presadzovateľom oprávnených požiadaviek dopravcov v oblasti rozvoja nákladnej železničnej dopravy. Združenie bude tiež intenzívne podporovať snahu o zrovnoprávnenie podmienok prevádzkovania všetkých dopravných ciest, „uviedol Žesnad v tlačovej správe.

 

Združenie čakajú už čoskoro prvé rokovania so Správou železničnej dopravnej cesty ohľadom návrhu novej štruktúry poplatkov za použitie koľají, dopravcovia sa netaja tým, že sa im nepáči. Od správcu koľají tiež chcú lepšiu koordináciu výluk.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.