Na Rendezi s milovníkmi historickej železničnej dopravy

1069
0

Bratislava 18. júna (TASR) – Rušňové depo Bratislava východ, ktoré je známe predovšetkým ako Rendez, sa mení už po 18. raz na veľký zraz historických železničných vozidiel. „Medzi najväčšie zaujímavosti, ktoré pripravujeme, patrí určite stretnutie pôvodného rušňa a pôvodného vozňa tzv. Viedenskej električky po 81 rokoch odlúčenia,“ približuje vedúci Múzejno-dokumentačného centra Železníc SR Michal Tunega.

Pre návštevníkov a milovníkov histórie a historickej dopravy je však počas dvoch dní pripravená celá paleta zaujímavých podujatí a zážitkov. Tešiť sa môžu napríklad na defilé rušňov, vyhliadkové jazdy parnými a motorovými vlakmi či spolujazdy na stanovišti rušňovodiča parného rušňa a na motorovej drezine, ale aj na prezentáciu modelových koľajísk či vojenskú ukážku bojov z obdobia 2. svetovej vojny.

expozícia dopravné múzeum Rendez

Parné rušne, historické motorové rušne či motorové vozne a ďalšie zaujímavé železničné vozidlá zapožičajú slovenské, české a rakúske kluby. „Z pohľadu organizátora považujem za zaujímavosť aj fakt, že na podujatí predstavíme viac farebných ako čiernych parných rušňov, pričom v minulosti bola pre parné rušne typická práve čierna farba,“ dopĺňa Tunega. Chýbať však nebude ani nočné fotografovanie, náučné hry pre deti či predaj suvenírov so železničnou tematikou, celkovú atmosféru bude dotvárať hudobný program.

Dopravu na miesto podujatia zabezpečia historické motorové vlaky z bratislavskej hlavnej stanice spolu s historickými električkami a autobusmi z centra mesta. Do areálu výstaviska sa okrem uvedeného spojenia môžu záujemcovia dopraviť dnes aj historickým vlakom idúcim z Nitry cez Lužianky, Hlohovec, Leopoldov, Trnavu, Šenkvice a Pezinok, z Malaciek a z Bratislavy-Petržalky, v nedeľu (19.6.) historickým vlakom z Nitry, z Bratislavy-Petržalky cez Devínsku Novú Ves a Bratislavy-Petržalky cez Senec. Bližšie informácie sú na webovej stránke www.mdc.sk.

expozícia dopravné múzeum Rendez

Podujatie organizujú Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., Dopravný podnik Bratislava, a. s., Klub železničnej nostalgie Bratislava východ a Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava v spolupráci so slovenskými klubmi historických železničných vozidiel a klubmi železničných modelárov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.