Na opravy najzahanbujúcejších staníc pôjde tento rok 600 miliónov českých korún

155
1

Praha 10. januára (idnes.cz) – Správa železničnej dopravnej cesty vydá tento rok za opravy a rekonštrukcie stanice okolo 600 miliónov českých korún. Vlani po prevzatí staničných budov od Českých dráh začali rekonštrukcie za 102 miliónov korún. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol český minister dopravy Dan Ťok.

„Na rok 2017 počítame s čiastkou 470 miliónov českých korún na opravy a 123 miliónov na rekonštrukcie staníc. Ďalších zhruba 120 miliónov chceme získať na prípravu stavieb na roky budúci, „povedal minister Ťok.

Opravovať sa budú podľa Ťoka okrem iného staničné objekty v Náchode, Turnove, Přerove, Břeclavi, Lipníku nad Bečvou, Kuřimi, Sokolove alebo Hradci Králové. „Plánujeme, že na opravy SŽDC využije aj európske peniaze, čo ČD nemohli,“ dodal minister.

Asi 1500 staníc a ďalších budov získala Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC) od Českých dráh (ČD) vlani v lete za 3,3 miliardy korún. Po ich prevzatí oznámila, že začne opravy dlhodobo zanedbaných výpravných budov. V prvej fáze má ísť o opravy dvoch stoviek najviac poškodených a zároveň najviac frekventovaných nádraží zhruba za osem miliárd korún.

Už vlani SŽDC začala opravovať 161 budov. Spravidla ide o opravy fasád, striech alebo výmeny dverí či okien. V Moravskosliezskom, Olomouckom a Zlínskom kraji ide o opravy troch desiatok budov v celkovej hodnote takmer 20 miliónov korún. V Stredočeskom kraji potom SŽDC začala s opravami siedmich nádraží. Najviac peňazí si vyžiadajú opravy staníc Dobříš, Breznice a Kostomlaty nad Labem.

Náklady na dokončenie rekonštrukcie historickej Fantovej budovy pražskej hlavnej stanice sa budú pohybovať okolo 500 miliónov českých korún. „Samotné stavebné práce nezačnú skôr ako v roku 2018,“ povedala hovorkyňa SŽDC Kateřina Šubová.

Podľa ministra dopravy Dana Tokai si SŽDC tento rok nechá vypracovať štúdiu a projektovú dokumentáciu na dokončenie rekonštrukcie. „Náklady na dokončenie rekonštrukcie budú v stovkách miliónov,“ uviedol Ťok.

SŽDC vypovedala vlani na jeseň nájomnú zmluvu na stanici firme Grandi Stazioni, ktorá nestihla komplex včas zrekonštruovať. SŽDC zaplatila firme 565 miliónov korún ako úhradu preukázateľných nákladov, ktoré pri rekonštrukcii preinvestovala, a o ďalších 200 miliónov sa správa železníc s talianskou firmou súdi.

Grandi Stazioni mala stanicu v prenájme od roku 2003 výmenou za rekonštrukciu objektu. Ak by rekonštrukciu zvládla dokončiť do vlaňajšieho 16. októbra, získala by právo na prenájom staničných priestorov na ďalších 30 rokov. Za 13 rokov od podpísania zmlúv opravila len časť budovy a odbavovaciu halu nádražia. Bočné trakty a fasáda Fantovej budovy sa rekonštrukcie doteraz nedočkali.

728*90

1 komentár

  1. proc na opravy nadrazi nepridaji take soukromnici vzdyt to take uzivaji nastupist i budov a nic neplati to se jim pak jezdi a hamouni penize jak jeden tak druhy a dalsi je treba topit svitit a cistit perony atd

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.