Moskvu s Berlínom spája nový rýchlik

1152
0

Moskva/Berlín 18. decembra (TASR) – Ruská železničná spoločnosť RŽD začala prevádzkovať na trati medzi Moskvou a Berlínom nový rýchlikový spoj. Jeho výhodou je, že rozchod kolies vozňov sa dá ľahko prispôsobiť na ruský i európsky rozchod koľají. Tento fakt vyzdvihol v sobotu (17. 12.) v Moskve aj ruský minister dopravy Maxim Sokolov.

V dôsledku rozdielneho rozchodu koľají museli vlaky v pohraničných staniciach meniť podvozky. Šéf ruských železníc Oleg Belozerov povedal, že problém rozchodu vozňov sa dlhé roky nedarilo technikom vyriešiť. Cestujúci museli pri výmene podvozkov z vlaku vystupovať. Teraz sa s tým skončilo.

Zdieľaním značky Strizh (Swift), ktorú RŽD prispôsobila na domácu vlakovú súpravu Talgo používanú na trase Moskva – Nižnij Novgorod, vlaky číslo 13 a 14 budú ovládať pomocou meničov  vlakových súprav Talgo, ktoré sú schopné jazdiť po rozchode koľajníc či už 1 520 alebo 1 435 mm a ďalej prejdú novovybudovaným automatickým meničom rozchodu v Breste na hranici medzi Bieloruskom a Poľskom, čo bude trvať asi 20 minút, v porovnaní so súčasnou 2 hodinovou zastávkou k zmene podvozku.

Čas prepravy medzi oboma hlavnými mestami, ktoré sú od seba vzdialené takmer 1900 kilometrov, sa skrátil o štyri hodiny.

Prvý rýchlikový spoj z Moskvy sa očakáva dnes po 20 hodinách jazdy na berlínskej východnej stanici.
Deutsche Bahn (Nemecká železnica) prestala jazdiť na trati Berlín – Moskva 11. decembra.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.