Modernizácia železnice strpčuje obyvateľom Milochova život, spísali tri petície

540
0

Považská Bystrica 12. januára (TASR) – Obyvatelia považskobystrickej mestskej časti Milochov trpia modernizáciou železničnej trate v úseku Púchov – Považská Teplá. Život im strpčujú nákladné automobily jazdiace po jedinej úzkej ceste cez obec. Spísali už tretiu petíciu proti neznesiteľným podmienkam, nevylučujú ani blokádu cesty.

Podľa členky petičného výboru Ivety Bučkovej vďaka dvom petíciám dosiahli zníženie rýchlosti na 30 kilometrov za hodinu, rovnako ako čistenie cesty. „Cesta, cez ktorú sa realizuje modernizácia, je síce cestou III. triedy, ale vôbec nespĺňa náležitosti tejto cesty. Krajnice sú popukané, je to nestabilné podložie, dochádza ku kolíziám automobilov, na cestu z nákladných áut padajú kamene a hlina,“ skonštatovala Bučková s tým, že reakcie Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) sú veľmi vlažné a v prípade, že sa problém nebude riešiť, pripravujú aj blokáciu cesty.

Podľa obyvateľky Horného Milochova Heleny Hojdíkovej už pohár trpezlivosti pretiekol. „Najskôr mi zbúrali chalupu, teraz ničia chalupy dcére aj všetkým obyvateľom. Už sa to nedá zniesť. Ak chceli robiť takúto veľkú stavbu, mali si tu urobiť cestu. To je ich problém, nie náš. My sme tu cestu mali. My sme ich rukojemníci, doslova nás tu týrajú. Deti nemôžu vyjsť pred dom, prebehnúť cez cestu. Ide im doslova o život,“ doplnila.

Problémy riešia podľa predsedu výboru mestskej časti Milochov Jána Kunovského už viac ako rok. „Najväčší problém je v miestnej komunikácií, ktorá prechádza cez celý Milochov. Cesta má v najužších miestach šírku iba štyri metre, aj pasportizácia ukázala, že nie je vhodná na takúto dopravu. Momentálne, žiaľ, nie je k dispozícii žiadna iná komunikácia. Ešte 24. októbra minulého roku som písal na generálne riaditeľstvo ŽSR, do dnešného dňa mi nikto neodpísal. Aj z toho vidieť, ako ignorujú týchto obyvateľov a nikto nemá záujem problém riešiť,“ skonštatoval Kunovský.
Ďalším problémom bude podľa neho razenie viac ako 1800-metrového tunela Milochov. Problémy budú spôsobovať nielen odstrely, ale aj budovanie únikovej cesty z tunela, ktorá sa má robiť v strede mestskej časti. „Vôbec si neviem predstaviť, ako to budú robiť na úzkej ceste, ako budú fungovať, ťažiť zeminu. Bude to tam úplná katastrofa. Už sme boli svedkami toho, že pred Vianocami bola na tri hodiny úplne uzavretá cesta, lebo tam zapadol domiešavač plne naložený betónom “ zdôraznil.

Podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlikovej k projektovej dokumentácii sa vyjadrovali všetky orgány, vrátane plánu organizácie výstavby. Všetci zainteresovaní sa vyjadrovali k stavbe ako celku aj v rámci územného konania, čo je verejná záležitosť a má k nemu právo sa vyjadriť každý, vrátane obyvateľov. „Uvedená modernizácia je obmedzujúca pre dotknutých obyvateľov, ide však o strategickú líniovú stavbu a môžeme len požiadať o trpezlivosť a pochopenie pri realizácii výstavby. ŽSR aj zhotoviteľ sa snažia dosahy pre dotknutých obyvateľov maximálne eliminovať,“ priblížila Pavliková.

Ako dodala, ŽSR dostali petíciu od obyvateľov Horného Milochova, petícia je momentálne v riešení, ŽSR v súčinnosti s Ministerstvom dopravy a výstavby SR pripravujú odpoveď. „Kontaktnou osobou ohľadne dopravnej situácie je poslanec mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici Ján Kunovský. Ten bol, je a samozrejme aj bude informovaný prostredníctvom zhotoviteľa stavby o všetkých opatreniach smerujúcich k eliminácii nežiaducich účinkov dopravy, ktoré ŽSR schválili a aj finančne zabezpečili, o aktuálnej situácii v doprave a jej riešení.

Zhotoviteľ stavby navyše podáva včasné informácie a aj odpovedá na dotazy obyvateľov. Komunikácia s dotknutými orgánmi a verejnosťou prebieha zo strany investora v zmysle zákonných povinností už od začiatku prípravy stavby. Počas realizácie stavby prebieha komunikácia sprostredkovane prostredníctvom zhotoviteľa stavby a stavebného dozoru,“ doplnila Pavliková.

ŽSR podľa nej ako investor splnili všetky povinnosti, ktoré im zákon ukladá splniť, a teda vyhoveli všetkým požiadavkám vzneseným v tomto procese, vrátane požiadaviek verejnosti, záchranných zložiek a podobne. „K dnešnému dňu neevidujeme žiadny oficiálny podnet zo strany súkromných prepravcov zabezpečujúcich osobnú prepravu, zásobovanie, alebo od záchranných zložiek, ktorí by poukazovali na obmedzenia pri svojej činnosti,“ uzavrela hovorkyňa.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.