Ministerstvo ponúkne liberalizáciu úseku Košice – Moldava nad Bodvou

234
0

Košice 14. mája (TASR) – Ministerstvo dopravy a výstavby SR zverejnilo ďalší úsek železničnej trate, ktorý bude súčasťou liberalizačného balíka. Po úseku Žilina – Rajec pripravuje vypísanie súťaže na trati Košice – Zvolen, konkrétne v úseku Košice – Moldava nad Bodvou. Rezort už vydal oznámenie o zámere vypísať súťaž na túto trať v Úradnom vestníku Európskej únie. Ide o podmienku zverejnenia rok pred samotným konaním súťaže.

„Vytipovali sme trate, ktoré sú z hľadiska dopravnej obsluhy relatívne samostatnými úsekmi. V prvom rade nám záleží na tom, aby celý proces prebehol bez zbytočných chýb a komplikácií, aby súťaž priniesla predovšetkým výhody a prilákala do vlakov ďalších cestujúcich,“ uviedol minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Celkom 31-kilometrový úsek medzi Košicami a Moldavou nad Bodvou  je čiastočne elektrifikovaný, a to v úseku Košice – Haniska. Dobudovanie elektrifikácie jeho zvyšnej časti, čo predstavuje asi 20 kilometrov, je naplánované v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Ukončenie sa predpokladá v polovici roka 2021. „Zároveň, vlaky budú mať konečnú stanicu v novom termináli integrovanej osobnej prepravy v stanici Moldava nad Bodvou-mesto. V súčasnosti na trati premáva sedem párov vlakov denne, pričom súťažou sa plánuje ďalšie zahustenie dopravy,“ informovala ďalej v pondelok hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká.

Ministerstvo chce podľa nej transparentnou verejnou súťažou umožniť, aby sa o prevádzkovanie vybraných železničných tratí mohlo uchádzať široké spektrum dopravcov, teda malých aj veľkých. Ďalšie trate budú zverejnené v najbližších mesiacoch. V súlade s európskou legislatívou a podmienkami EÚ by sa oznámené trate mohli začať súťažiť už v roku 2019.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.