Minister dopravy Érsek vlaky zadarmo nezruší a hľadá benefity pre okresy bez železnice

549
0

Bratislava 9. decembra (TASR) – Vlaky zadarmo nebude minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) určite rušiť. Práve naopak, uvažuje, aké benefity zaviesť pre štvoricu okresov Slovenska, kde vlaky nejazdia a študenti a dôchodcovia v nich teda nemôžu cestovať zadarmo.

„Mám problém s tým, že sú štyri okresy na Slovensku, ktoré nemajú železničnú dopravu. Tam sú tiež daňoví poplatníci,“ uviedol Érsek v rozhovore pre TASR. Ide podľa jeho slov o okresy Sobrance, Stropkov, Svidník a Námestovo.

Podľa ministra pritom stále platí, že čo je zadarmo, je vždy najdrahšie. Bezplatné cestovanie vlakom však podľa neho prinieslo aj výhody. Napríklad to, že si ľudia zvykli na to, že si zaparkujú auto pri železničnej stanici a pokračujú ďalej vlakom.

Benefity a úľavy pre ľudí z okresov bez vlakovej dopravy chce teda hľadať napríklad vo verejnej autobusovej doprave. K takémuto opatreniu mu má však pomôcť vytvorenie takzvanej dopravnej autority. Tá by zastrešovala objednávanie vlakovej aj autobusovej dopravy. V súčasnosti totiž vlaky objednáva ministerstvo dopravy a regionálne autobusy spadajú pod vyššie územné celky.

Na vypracovaní dopravnej autority už ministerstvo podľa Érseka pracuje, na tento účel vznikla pracovná skupina. „Nie je to jednoduché, ale robíme na tom. Vytvorili sme skupinu ľudí, ktorá sa týmto zaoberá,“ opísal šéf rezortu dopravy. Bol by rád, keby sa ju podarilo vytvoriť o dva, dva a pol roka. Zrejme totiž bude pri jej vzniku potrebná aj zmena viacerých zákonov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.