Mikulášsky vláčik odviezol deti k Lupkovskému tunelu

239
0

Humenné 6. decembra (TASR) – Mikulášsky vláčik odviezol vo štvrtok desiatky detí k Lupkovskému tunelu na poľsko-slovenskej hranici. Naspäť ich privezie popoludní. Ide o druhý ročník akcie, ktorú pripravil Podvihorlatský železničný spolok (PŽS) spolu s partnermi.

Deti vyrazili z Humenného historickým vlakom ráno. „V Medzilaborciach sa k nám pripojí Mikuláš, ktorý deťom pod Lupkovským tunelom rozdá darčeky,“ uviedol pre TASR predseda PŽS Dominik Drevický. Túto trasu vybrali najmä pre krásnu okolitú prírodu, ale aj pre postavu vojaka Švejka, s ktorou sa spája. Prihlásených mali približne 160 detí. „Pre jazdu tohto vlaku sme vypočítali časy, ktoré sa zmestia pomedzi tie ostatné, čiže nenarušíme dopravu na trati,“ dodal.

Na jazdu sa podľa jeho ďalších slov pripravili zodpovedne. „Členovia PŽS nachystali deťom balíčky so sladkosťami, taktiež vyzdobili celú súpravu. Pripravili sme si vianočnú hudbu na cestu a taktiež 50 litrov horúceho čaju,“ spomenul Drevický. Akcia má nekomerčný a dobrovoľnícky charakter.

Myšlienka jej zorganizovania vznikla spontánne pred rokom, keďže kedysi boli takéto jazdy tradíciou humenského depa. „Zamestnanci sami prišli s nápadom niečo pre deti urobiť,“ spomenul predseda PŽS. Keďže sa záujem o túto akciu oproti vlaňajšku zvýšil, predpokladajú, že sa z nej stane tradícia. „Počítame s ňou aj na budúci rok,“ dodal.

K Lupkovskému tunelu vyrazila Stakčínska strela, ktorá bola podľa Drevického vyrobená v 70. rokoch minulého storočia a predstavuje najstarší sériovo vyrábaný kus z týchto motorových vozňov. „Momentálne sa o ňu stará PŽS, ale je majetkom Železničného múzea SR,“ vysvetlil s tým, že sa k nej pripojili ďalšie dva vozne.

Tretiačka Sofia si cestu vlakom všeobecne vyskúšala druhýkrát. Veľmi sa jej to páči a na jazdu mikulášskym vlakom sa tešila. „Lebo tam stretnem Mikuláša, dá mi darčeky,“ povedala pre TASR. Na cestu sa vybrala aj ôsmačka Soňa so svojimi spolužiakmi. „Veľmi sa teším, že pôjdeme spolu vláčikom, ktorý nás odvezie na Lupkov, kde bude krásne a bude tam sranda. Celý deň sa dnes nebudeme učiť a dostaneme aj sladkosti,“ odôvodnila, prečo sa rozhodla takúto jazdu absolvovať.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.