MDV a ŽSR posúdia do januára 2018 dopady prípadného zrušenia vyše 300 km tratí

1817
4

Bratislava 27. apríla (TASR) – Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR a Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zanalyzujú do januára 2018 dopady prípadného zrušenia vyše 300 kilometrov (km) málo využívaných železničných tratí. Konkrétne ide o 234 km tratí s nízkym využitím bez osobnej dopravy a ďalších 91 km tratí s minimálnou osobnou dopravou.

Takéto opatrenie avizuje ministerstvo financií v Národnom programe reforiem Slovenskej republiky 2017, ktorý v stredu 26. apríla odobrila vláda. „Slovensko vzhľadom k rozlohe prevádzkuje o 40 % viac koľají ako priemerná krajina EÚ pätnástky,“ opísalo ministerstvo v materiáli. Ročne sa pritom podľa rezortu uskutoční približne 11.000 vlakových kilometrov na kilometer tratí, čo je výrazne pod priemerom EÚ.

„Prevádzkovanie tratí má pritom vysoké fixné náklady, preto je efektívne zvyšovať objem prepravy osôb a nákladu po železnici,“ dodalo ministerstvo.

Veľká časť železničných koľají je podľa rezortu v zhoršenom stave, čo sa prejavuje nízkymi priemernými traťovými rýchlosťami a častými rýchlostnými prepadmi. „Zaostalá železničná infraštruktúra vyžaduje viac manuálnych úkonov, je preto jedným z dôvodov štvrtého najvyššieho počtu zamestnancov na kilometer tratí v EÚ,“ priblížilo ministerstvo financií. V roku 2015 klesol ich priemerný počet o 1 % na 14.018 ľudí. „V rokoch 2017 až 2019 je mzdová obálka zmrazená a ŽSR bude naďalej znižovať zamestnanosť,“ avizoval rezort.

Zároveň sú podľa ministerstva priemerné náklady na vlakový kilometer štátneho dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) o 76 % vyššie ako v Česku, respektíve o 53 % bez poplatku za dopravnú cestu.

Ovplyvňuje ich napríklad nízke využitie vozidiel, obmedzenie maximálnym počtom vlakových kilometrov či prevádzkovanie dopravy na tratiach s nízkym dopytom. „Ministerstvo dopravy bude hľadať opatrenia na optimalizáciu jednotkových nákladov a zvyšovanie výnosov, spolu o 20 % v dotovanej verejnej osobnej železničnej doprave,“ uviedol rezort financií v programe reforiem.

728*90

4 KOMENTÁRE

  1. Samozrejme: rušiť sa bude na Gemeri, (Muráň Slavošovce, Medzev) Honte Zvolen-Šahy; Lučenec- V. Krtiš

    Aby zaostalé regióny boli ešte zaostalejšie

    Kpt Granko pokračiuje v indenciách rušenia 90. rokov

  2. V loňském roce byl zrušen úsek Lužianky – Dražovce kvůli výstavbě automobilky. Bohužel bez náhrady.

  3. vs: Jinak na Gemeri zatím stále funguje nákladní doprava, takže tam se koleje určitě snášet nebudou.

  4. Ja si myslím, že budú trhať koľaje na tých tratiach, kde nefunguje nákladná ani osobná doprava, a to asi najskôr trate 136 Komárno-Kolárovo, 117 Jablonica-Brezová pod Bradlom, 163 Breznička-Katarínska Huta, 161 Veľký Krtíš-Nogradszákal a možno 134 Šaľa-Neded

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.