Maďari vybudujú železničné spojenie Západnej stanice s budapeštianskym letiskom

516
2

Budapešť 17. novembra (TASR) – Maďarská vláda rozhodla o vybudovaní železničného spojenia budapeštianskej Západnej stanice (Nyugati pályaudvar) s Medzinárodným letiskom Ferenca Liszta. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii minister riadiaci úrad vlády János Lázár.

Podľa agentúry MTI Lázár povedal, že existuje niekoľko verzií tohto spojenia, pričom kabinet preferuje vybudovanie úplne novej 29-kilometrovej trate, ktorá by sa napojila na trať do miest Cegléd a Szolnok.
Hodnota projektu dosahuje rádovo 100 miliárd forintov (322 miliónov eur). Vlaky by jazdili v 20-minútových intervaloch a na letisko by doviezli pasažierov za 18-20 minút, spresnil Lázár.

V súčasnosti neexistuje priame dopravné spojenie centra hlavného mesta s letiskom. Cestujúci sa môžu odviezť taxíkom, letiskovým mikrobusom, prípadne cestovať metrom alebo vlakom smerom k letisku a musia prestúpiť na autobus, ktorý ich privezie k terminálom letiska.

Foto: wikipedia.org

728*90

2 KOMENTÁRE

 1. Titulek i text je napsán dost neobratně, protože vlakové spojení budapešťského západního nádraží s letištěm Ferihegy ( http://mapa-mapy.info.sk/mapa/medzinarodne-letisko-budapest-ferihegy-bud-budapest-madarsko/ ) už dávno existuje (= viz:
  http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/x/uf?iehack=%3F&ed=582D75B0&mikor=-1&isz=0&language=1&k=&ref=&retur=&nyit=&_charset_=UTF-8&vparam=&i=Budapest-Nyugati&e=Ferihegy&v=&d=16.11.21&u=1&go=Menetrend
  a
  http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/x/uf?iehack=%3F&ed=582D75B0&mikor=-1&isz=0&language=1&k=&ref=&retur=&nyit=&_charset_=UTF-8&vparam=&i=Ferihegy&e=Budapest-Nyugati&v=&d=16.11.21&u=1 ) ,
  železniční zastávka leží ovšem u původního a nyní opuštěného terminálu (Ferihegy 1), odkud je třeba k „novému“ terminálu (Ferihegy 2), který neleží přímo u železniční trati, dojet autobusem MHD (= linka 200E = viz:
  http://www.bkk.hu/apps/menetrend/pdf/2005/20160601/5.pdf
  a
  http://www.bkk.hu/apps/menetrend/pdf/2005/20160601/10.pdf )
  – v podstatě tedy jde o podobnou situaci jako například v Praze, kde je ruzyňské letiště situováno rovněž mimo železniční trať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.