Ľudí vo vlakoch rýchlo pribúda, dopravcom pomohol letný dopyt

263
0

4. január Praha (idnes.cz) – Vlaky v Česku vozia čoraz viac ľudí. Po miernej stagnácii počty cestujúcich v treťom štvrťroku rástli najrýchlejšie za posledných päť rokov, a to o takmer päť percent. Za prvých deväť mesiacov minulého roka pribudlo vo vlakoch viac ako 2,5 miliónov ľudí, za prvé tri štvrťroky ich prepravili celkom 134,8 miliónov. Vyplýva to z dát, ktoré pravidelne zverejňuje ministerstvo dopravy.

Ešte v druhom štvrťroku cestujúcich nepatrne ubúdalo, od júla do septembra ale celkový počet stúpol o 4,9%. Celkovo za minulý rok hlásia železnice nárast cestujúcich o dve percentá. Ľudia vlakom jazdia na čím ďalej dlhšie trasy- prepravný výkon, teda počet cestujúcich vynásobený najazdenými kilometrami, stúpol vlani za tri štvrťroky o 7,3%, počas leta dokonca o desatinu.

Rástli tento rok všetci traja najväčší osobní dopravcovia na železnici. Českým dráham pomohlo napríklad rozšírenie prázdninových lístkov o variant na jeden týždeň. Tej sa predalo zhruba toľko ako dvojtýždňovej varianty. „Celkové predaje boli oproti roku 2015 dvojnásobné,“ povedal hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský. Lístok umožňuje neobmedzené cestovanie po Česku počas týždňa alebo dvoch.

Železniciam pomohol trend minuloročných dovoleniek, keď sa viac ľudí rozhodlo tráviť svoje voľné dni radšej cestovaním po Česku než výjazdom do zahraničia. Oproti letu 2015 navyše nahrával cestovaniu vlakom výrazne nižší počet výluk.

České dráhy vlani za tri štvrťroky zaznamenali rast v celkovom počte pasažierov o 2 milióny cestujúcich, teda o 1,5% v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015. „Sú to rasty predovšetkým v diaľkovej doprave a v prímestskej doprave veľkých aglomerácií. Teda linky, kde počas uplynulého roka došlo k modernizácii vlakov alebo sa skrátila cestovná doba, „dodal Šťáhlavský.

Podstatne vyšší percentuálny rast hlásia súkromí dopravcovia, ktorí ale rastú z nižšej základne. RegioJet za prvých deväť mesiacov v Česku bez započítania cestujúcich na slovenských železniciach prepravil vo vlakoch 2,745 milióna cestujúcich, o 26% viac ako pred rokom. Leo Express v treťom štvrťroku rástol o pätnásť percent.

Podľa Miroslava Výku, prezidenta Zväzu cestujúcich vo verejnej doprave, rastie počet cestujúcich na železnici už siedmy rok. „Cestovanie vlakom sa stalo fenoménom doby, ľudia môžu čas počas cesty využiť na prácu, zábavu, občerstvenie alebo odpočinok a nestrácajú čas riadením automobilu,“ povedal Výka.

Výrazný nárast cestujúcich pripisuje dokončeniu prác na masívnej modernizácii železničnej siete, ktorá prebehla v roku 2015 prebehla a s tým bola spojená rozsiahla výluková činnosť. „Cestujúci preto už v minulom roku neboli toľko postihnutí dlhodobými výlukami a s tým spojenú neobľúbenú náhradnú autobusovú dopravu. Naopak začali využívať novo zmodernizované úseky železnice, „dodal. Podľa neho by štát mal rýchlo riešiť problém s nedostatočnou kapacitou železnice.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.