Lúčnica sa vydala do Vysokých Tatier rýchlikom Spišan

272
0

Bratislava 31. júla (TASR) – Umelecký súbor Lúčnica dnes vycestoval z Bratislavy rýchlikom R 609 Spišan do Vysokých Tatier, kde sa „kultúrny symbol Slovenska“ predstaví po 30 rokoch.

Bohatý program tanečníc, tanečníkov, muzikantov a speváčok sa začne v utorok 1. augusta výstupom súboru na Kriváň, ďalej predvedú v stredu (2. 8.) spoluprácu s miestnymi detskými folklórnymi skupinami pri spievaní okolo Štrbského plesa a 3. augusta ich čaká hlavný koncert, ktorý bude tiež spomienkou na zakladateľa a umeleckého riaditeľa súboru, profesora Štefana Nosáľa.

„Je to taký happening, ktorý máme v Tatrách, a niečo, čo by sme pamiatke takejto obrovskej osobnosti chceli venovať v tom najlepšom, ako sa dá,“ uviedol na tlačovej konferencii pred odchodom vlaku riaditeľ súboru Marián Turner. Projekt Lúčnica v Tatrách má byť podľa jeho slov tiež snahou takmer 70-ročnej folklórnej legendy, aby tento turisticky atraktívny priestor znova a viac kultúrne ožil a „turisti, ktorí tam prichádzajú, videli nielen nádheru slovenskej prírody, ale aj nádheru slovenskej kultúry“.

Hlavný program koncertu priamo pod skokanskými mostíkmi na Štrbskom Plese, kde sa na otvorení Majstrovstiev sveta v lyžovaní 1970 zišlo takmer 100.000 divákov, sa začne o 20.00 h. Zložený je z tých najlepších choreografií, ktoré Nosáľ vytvoril.

„Chceme ukázať naše reprezentatívne vystúpenie, budú tam zastúpené všetky regióny Slovenska, budeme od západného až po východné hrať všetky základné tance a piesne,“ povedal pre TASR Turner k hlavnému vystúpeniu, na ktorom sa predvedie takmer celý 50-členný tanečný súbor so speváckou skupinou a veľký orchester.

Spevácka časť lúčničiarov potešila svojím umením pred cestou vlakom do Tatier aj cestujúcich na Hlavnej stanici v Bratislave. Odtiaľ ich vypravil nadšený Tatranec, moderátor Marcel Forgáč. Do Štrby by mali docestovať o 18.20 h, odkiaľ pôjdu zubačkou na Štrbské Pleso.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.