Leo Express nevyšiel zo strát ani vlani, chce ísť na poľské koľajnice

387
0

Praha 3. február (idnes.cz) – Súkromný železničný dopravca Leo Express zostáva naďalej v strate. Jej výšku za minulý rok zatiaľ tají, firma ale potvrdila, že aj napriek nárastu počtu zákazníkov zostala v mínuse.

Firma vďaka expanzii do autobusovej a minibusovej dopravy vlani zvýšila počty cestujúcich o tridsať percent, prepravila celkovo 1,4 milióna ľudí. Tržby firmy aj vďaka akvizícii spoločnosti TigerExpress stúpli z vlaňajších 247 miliónov na 340 miliónov českých korún.

„Prevádzkovo evidujeme nárast ziskovosti, avšak celkovo zostáva spoločnosť v strate, to najmä vďaka úrokom a odpisom,“ povedal šéf firmy Peter Köhler. Presné číslo kvôli audítorom nechce zatiaľ zverejniť, pretože sa podľa neho môže líšiť rádovo aj o desiatky miliónov českých korún.

V roku 2015 dosiahla strata 92 miliónov Čk, v polroku sa prepad výrazne znížil. Firma zverejnila svoju výročnú správu za rok 2015 až na konci minulého roka, za čo dostala pokutu milión českých korún od Českej národnej banky. O pokute ako prvý informoval server iHned.cz. Podpis audítorov vo výročnej správe je až z decembra 2016.

Podľa Köhlera sa vlani podarilo znížiť aj čistú zadĺženosť o pätnásť percent, firme zostáva splatiť ale ešte 635 miliónov českých korún.

Firma vlani výrazne rozšírila svoj autobusový biznis, tento rok ho ďalej posilňuje. Práve v tomto segmente zaznamenáva najväčší rast. Vo vlakoch naopak tento rok klesá, pretože kvôli montáži nového zabezpečovača musela firma zrušiť dočasne takmer štvrtinu spojov. Budúcnosť vidí firma aj v rozvážaní ľudí až domov či do kancelárie, službu ponúka v Ostrave a ponovom aj v Zlíne, nanovo spúšťa tiež službu zdieľania súkromných áut pod značkou SmileCar.

Po dvoch rokoch firma plánuje opäť vstup na poľskú železnicu. „Konkrétnu trasu ešte nemôžeme prezradiť,“ povedal Köhler. Firma ale už požiadala, aby ministerstvo dopravy vybralo z objednávky spoje Českých dráh do Poľska. Ministerstvo žiadosť odmietlo.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.