Leo Express chce jazdiť novými expresmi na trati Praha – Plzeň – Cheb / Mníchov od roku 2018

579
0

Praha, 18. decembra (vovlaku.sk) – Leo Express podal ponuku na prevádzku nového expresného segmentu Praha-Plzeň-Cheb / Mníchov. Úspora podľa ponuky je oproti súčasnej výške štátneho príspevku na prevádzku rýchlikov takmer 100 miliónov českých korún ročne. MD ČR tak do roku 2024 môže usporiť takmer ¾ miliardy českých korún.

Spoločnosť LEO Express podala na Ministerstve dopravy ponuku na prevádzkovanie nového expresného segmentu vlakových spojov medzi Prahou, Plzňou, Chebom a Mníchovom v rámci pripravovaného medzinárodného expresného súboru EX6. Leo Express rokoval so zástupcami Bavorska a Länderbahn a je pripravený nasadiť rekonštruované moderné vozne s rýchlosťou 160 km/h a zabezpečiť Leo Express štandard: kvalitné wi-fi pripojenie, zásuvky, klimatizáciu, občerstvenie na palube a možnosť prepravy bicyklov, zapožičanie elektrických kolobežiek alebo e- bicyklov priamo na palube.

Ponuková cena je 94,4 Kč / vlkm na prevádzku expresného segmentu, teda o vyše 30% pod úrovňou kompenzácií, ktoré platia Ministerstvo dopravy Českým dráham za prevádzku rýchlikov podľa reportu výkazu strát za rok 2015. Ministerstvo tak môže usporiť až 700 miliónov českých korún. Na bavorskej strane sú pritom výkony vysúťažené, aby bol zaistený transparentný nediskriminačný prístup, maximálna kvalita a maximálna úspora verejných rozpočtov. Cieľom objednávateľa je zabezpečiť maximálnu kvalitu služieb za minimum verejných peňazí, musí teda postupovať ako riadny hospodár a objednať výkon čo najvýhodnejšie. Ak existuje viac záujemcov o prevádzku takejto služby, malo by MD podľa národnej i európskej legislatívy vyhlásiť súťaž.

Modernizácia koridorov do Rakúska a Nemecka bola financovaná z európskych fondov, Ministerstvo dopravy ČR teraz okrem rýchlikov objednáva na nových koridoroch rýchlejšiu expresnú vrstvu medzinárodných spojov. Ministerstvo avizovalo plán zahrnúť objednávku nového výkonu v rámci súčasného kontraktu s ČD a zadanie teda nenotifikovať.

Dnes nie sú vlakové spoje medzi Prahou / Plzňou a Mníchovom príliš využívané. Väčšina ľudí na ceste  do Mníchova alebo Plzne dáva prednosť autu alebo cestovaniu autobusom Leo Express či iným komerčným autobusom. Oveľa vyššia kvalita služieb je základom pre rast záujmu cestujúcich, navyše s oveľa menšou záťažou na verejný rozpočet. Záujem o prevádzku železnice je preto priaznivá správa pre daňových poplatníkov aj cestujúcich. „Neviem si predstaviť, že by MD ČR jednalo proti ich záujmu. Zároveň sme pripravení našu autobusovú linku medzi Prahou, Plzni a Mníchovom ukončiť, ak sa rozhodne MD na základe podanej ponuky pre priame zadanie zákazky spoločnosti Leo Express alebo o vypísanie súťaže, „hovorí Peter Köhler, CEO Leo Express.

Foto: LEO Express

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.