Legendárna Slovenská strela sa po renovácii dostane na koľaje

580
0

Kopřivnice 31. augusta (TASR) – Legendárna vlaková súprava Slovenská strela opustila v piatok mesto Kopřivnice. Prepravný špeciál ju dopravil po cestách do mesta Hranice, kde ju v nasledujúcich dvoch rokoch kompletne zreštaurujú. Neskôr sa jej domovom stane nové múzeum automobilov Tatra. Doň sa dostane na svojich kolesách.

„Presunom súpravy do Hraníc sa začína realizovať projekt Návrat Slovenskej strely na koľajnice“, uviedol Daniel Potocký z tlačového servisu Tatra trucks.

Súprava po generálnej oprave bude prevádzkyschopná. Pri osobitných príležitostiach bude vychádzať na trať.

Slovenská strela je štvornápravový motorový vozeň, ktorý v kopřivnickej Tatre vyrobili v roku 1936. Fabrika dodala železnici len dva kusy. V službách Československých štátnych dráh mala označenie M 290.0. Súpravy jazdili medzi Bratislavou a Prahou od 13. júla 1936. Cesta z východiskovej do cieľovej stanice trvala 4 hodiny a 51 minút, vrátane jedinej zastávky na 35 minút v Brne. Neskôr sa podarilo prekonať vzdialenosť medzi Bratislavou a Prahou za 4 hodiny a 18 minút.

Spoločnosť Tatra trucks získala začiatkom tohto roku na renováciu súpravy takmer 80 miliónov Kč (3,11 milióna eur).

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.