Klub historických koľajových vozidiel dnes jazdí starými „Hurvínkami“

261
0

Košice 28. mája (TASR) – Jazdu historickým vlakom z Košíc do Rožňavy a z Rožňavy do Betliara si aktivisti z košického Klubu historických koľajových vozidiel pripravili pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa detí. Súprava červených „Hurvínkov“ vyrazila dnes ráno z Košíc a vráti sa podvečer.

Rodičia môžu podľa organizátorov na vlastnej koži zažiť, ako sa cestovalo kedysi na drevených laviciach a vo vozni, kde vykurovanie zabezpečuje piecka na tuhé palivo.
„Vyrazili sme o 08.00 h z Košíc; máme približne 70-80 cestujúcich, ďalší budú nastupovať po ceste,“ uviedol pre TASR Ľubomír Lehotský z Klubu historických koľajových vozidiel.
V Rožňave navštívia Banícke múzeum, prezrú si centrum mesta s výkladom sprievodcu a tí zdatnejší môžu podľa Lehotského vyjsť na mestskú vežu, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto.

Pre Rožňavčanov si pripravili jazdy z Rožňavy do Betliara, kde už asi 12 rokov nepremáva osobná vlaková doprava.
„Urobíme tam dve kyvadlové jazdy, aby mohli hlavne deti zažiť, ako sa kedysi v takom vlaku cestovalo. Máme skúsenosti, že majú záujem aj starší ľudia, ktorí si tieto vlaky pamätajú. Ten pocit sedieť na lavici tretej vlakovej triedy je nezabudnuteľný, kde si zaspomínajú na svoje mladé časy, keď cestovali do školy alebo do práce,“ priblížil Lehotský.

Červené „Hurvínky“ s dreveným interiérom boli podľa jeho slov v minulosti symbolom osobnej prepravy v Československu.
„Po druhej svetovej vojne ich za tri roky produkcie vyrobili takmer 550 kusov. Stali sa najrozšírenejším motorovým vlakom tej doby a v prevádzke vydržali vyše 30 rokov. Dnes ich opäť vídať na mimoriadnych nostalgických jazdách,“ priblížil Lehotský.

Ako ďalej povedal, Klub historických koľajových vozidiel sa ako jediný klub svojho druhu v Košickom kraji venuje záchrane a obnove železničnej histórie. Pravidelne organizuje výlety historickými motorovými vlakmi M 131.1125 a M 131.1538 – známymi aj ako „Magda“ a „Ľubka“ – po zrušených a zabudnutých tratiach Slovenska.
Ďalšia takáto jazda sa uskutoční 5. júla z Košíc na Staroľubovniansky hrad. „Pôjdeme po trase, kde na úseku Lipany – Stará Ľubovňa už osobné vlaky nepremávajú,“ povedal Lehotský.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.