K osemnástym narodeninám lístok po Európe zadarmo, navrhujú europoslanci

761
0

Praha, 20. september (idnes.cz) – S neobvyklým nápadom ako zjednotiť rozhádané európske krajiny prišli nemeckí europoslanci. Tí navrhujú, aby mladí Európania dostali k osemnástym narodeninám zadarmo celoeurópsky železničný lístok Interrail. Návrh sa zatiaľ stretol s pozitívnymi ohlasmi.

Zhruba 300 tisíc ľudí, ktorí každý rok vyrazia s mesačným cestovným lístkom Interrail vo vrecku na vlakové putovanie po Európe, nezriedka spomínajú na túto cestu ako na jeden z najkrajších zážitkov v živote. Lístok platí až mesiac a umožňuje využívať vlakovú sieť v 30 krajinách od Almeríe až po Narvik. Je len na aktuálnej nálade cestujúcich, či sa ráno chcú prebudiť na stanici pulzujúceho Amsterdamu, alebo uprostred švédskej pustiny.

Využiť obľúbenosť lístkov k posilneniu pocitu spolupatričnosti medzi Európanmi v aktuálnej kríze chcú preto európski poslanci. Nemecký poslanec Manfred Weber prišiel podľa denníka Die Welt s nápadom, poskytnúť Interrail Európanom k osemnástym narodeninám zadarmo.

Podľa Webera išlo o spontánny nápad a zatiaľ nie sú jasné takmer žiadne podrobnosti. Návrh sa však medzi európskymi politikmi stretol s okamžitým ohlasom. „Skoro každý v Európe si spomína na jednu alebo viac zaujímavých ciest vlakom. Je to naozaj skvelý nápad, „podporil návrh viceprezident Európskeho parlamentu Alexander Graf Lambsdorff.

Na summite v Bratislave myšlienku podporil aj taliansky premiér Matteo Renzi. Trochu z rezervou, avšak nie odmietavo, sa vyjadrila komisárka pre dopravu Violeta Bulcová. „Mobilita mladých ľudí je dôležitý cieľ komisie,“ vyhlásila.
Interrail existuje v niekoľkých cenových variantoch. Pre mladých do 26 rokov sú v ponuke lístky v cene od 200 do 479 eur. Ak by únia rozdala všetkým cestovný lístok v hodnote 361 eur, ktorý umožňuje zadarmo cestovať 15 dní počas jedného mesiaca, vyšlo by to podľa prepočtov Die Welt na 1,9 miliardy eur ročne. To za predpokladu, že by ponuku skutočne využilo všetkých 5,4 milióna Európanov, ktorí v minulom roku oslávili osemnástiny.

Ak by sa na cestu po Európe vydalo len 50 až 70 percent osemnásťročných, čo je pravdepodobnejšie, náklady by zhltli 1 až 1,5 miliardy eur ročne. Podľa Lambsdorffa by bolo možné darček k dosiahnutiu plnoletosti financovať z európskeho rozpočtu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.