Fiasko súťaže na lístky Českých dráh. Je nepriehľadná, povedal ÚOHS

426
0

Praha 7. jún (idnes.cz) – České dráhy musia znovu vypísať súťaž na dodávku papiera pre cestovné doklady. Podľa Úradu na ochranu hospodárskej súťaže totiž nezaručovali dvoma súťažiacim nediskriminačné podmienky. Kvôli tomu musia železnice zatiaľ neprávoplatne zaplatiť tridsať tisíc českých korún.

České dráhy vysúťažili zákazku na cestovné lístky cez dve kolá spôsobom, ktorý je v Česku síce legálny, ale automaticky zvádza k špekuláciám o možnom ovplyvnení. V prvom kole podali dve firmy – Epos a Štátna tlačiareň cenín – ponuky a následne boli vyzvané do ďalšieho kola, aby podali konečnú ponuku. Na rokovanie však nešli spoločne, ale každá zvlášť.

Prvá bola Štátna tlačiareň cenín, o hodinu a pol neskôr potom Epos. Štátnej tlačiarni cenín, ktorá podala nepatrne vyššiu ponuku, sa takýto postup nepáčil, pretože mala obavy, že výšku jej ponuky niekto z Českých dráh prezradil Eposu a ten nakoniec cenu upravil tak, aby bol lacnejší. Preto sa nakoniec obrátila na ÚOHS.

Jízdenka_ČD_z_pokladny

„České dráhy nevytvorili také podmienky konania, ktoré by vylúčili možnosť ponuky druhého uchádzača,“ konštatoval ÚOHS vo svojom rozhodnutí. Ide o takzvané oddelené rokovania, ktoré však samo o sebe nie je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

ÚOHS České dráhy postihol na zdanlivom detaile: podľa pozvánok malo rokovania s Eposom začať o 10:30, ale začalo o 50 minút neskôr. Po 15 minútach skončilo, aby potom České dráhy ešte s Eposom konali znovu. „Zadávateľ svojím postupom v priebehu oboch fáz rokovaní o ponukách uchádzačov vniesol do svojho postupu také prvky konania, ktoré zamedzujú možnosti objektívnej kontroly jeho konania,“ uviedol ÚOHS.

Rovnako tak úrad kritizuje, že medzi prvým rokovaním so Štátnou tlačiarňou cenín a Eposom vznikol časový prestoj. „Vznikol tak úplne nekontrolovateľný priestor v postupe obstarávateľa, ktorý vzbudzuje pochybnosti o čitateľnosti úkonov zadávateľa a ktorý sa stáva indikátorom možnej netransparentnosti v jeho rokovaní,“ dodal ÚOHS vo svojom rozhodnutí. Úrad preto súťaž zrušil.

České dráhy odmietajú akékoľvek pochybenia a podali proti rozhodnutiu rozklad. Avšak sporný systém druhého kola s podávaním ponúk každý zvlášť končí: namiesto toho použijú České dráhy priehľadnú elektronickú aukciu.

„Aby sme predišli všetky špekulácie, rozhodli sme sa pôvodnú verejnú zákazku zrušiť a vypísať ju znova za rovnakých podmienok. Len s tým rozdielom, že víťaz bude vybraný elektronickou aukciou, “ povedal hovorca Českých dráh Radek Joklík.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.