Európska komisia spustila vyšetrovanie vlakového dopravcu České dráhy

208
0

Brusel 10. novembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes spustila vyšetrovanie českého vlakového dopravcu České dráhy (ČD). Firmu podozrieva z dumpingových cien cestovného, ktorými chce vytlačiť konkurenciu zo železničnej dopravy. To je v rozpore s protimonopolnými pravidlami Európskej únie (EÚ).

„Konkurencia znižuje ceny a zvyšuje kvalitu služieb. Musíme sa bližšie pozrieť na konanie firmy České dráhy a uistiť sa, že nevytláčajú z trhu konkurenčné firmy, čo by bolo na úkor pasažierov,“ vyhlásila eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. Dodala, že vlaková doprava je pre Úniu dôležitá z hľadiska znižovania emisií.

Na základe sťažnosti vyslala EK v apríli tohto roka do ČD inšpekciu. Dnes vo veci spustila vyšetrovanie a začína sa celej záležitosti intenzívne venovať. Dĺžka vyšetrovania nie je známa a záleží od viacerých faktorov, ale spolupráca firmy s EK ho môže urýchliť.

ČD sú hlavným železničným dopravcom v Českej republike a do roku 2011 boli jediným dopravcom na linke Praha-Ostrava. Keď na trh vstúpili noví dopravcovia RegioJet a LEO Express, ČD na tejto trase výrazne znížili ceny. EK vyjadrila obavu, či nové ceny nie sú nižšie ako prevádzkové náklady prepravy.

Európska legislatíva zakazuje zneužívanie dominantného postavenia na trhu, čo môže ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi Únie. Medzi zakázané praktiky patrí napríklad nekalá cenová politika alebo obchodné podmienky.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.