Deutsche Bahn ruší nočné vlaky, prevezmú ich rakúske ÖBB

891
0

Berlín/Viedeň 30. júla (TASR) – Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) plánuje v decembri zrušiť väčšinu nočných vlakov s lôžkovými vozňami. Cestujúci sa však nemusia obávať, keďže väčšinu zo zrušených spojení od 11. decembra prevezmú rakúske železnice Österreichischen Bundesbahnen (ÖBB). Informovala o tom agentúra DPA.

ÖBB k doterajším spojeniam pridá denne tri nočné vlaky Euronight s lôžkovými aj lehátkovými vozňami, ktoré budú premávať na trasách Düsseldorf-Kolín-Frankfurt-Mníchov-Innsbruck, Hamburg-Berlín-Frankfurt-Karlsruhe-Bazilej a Hamburg-Hannover-Würzburg-Mníchov-Innsbruck. Rakúske železnice počítajú aj s jedným nočným vlakom na trase Bazilej-Zürich-Praha. Šesť ďalších vlakov ÖBB na trasách, ktoré čiastočne prechádzajú Nemeckom zostanú v prevádzke bez zmeny.

train-1304704_1920

O nočných spojeniach z Mníchova do Milána, Benátok a Ríma nemá DPA žiadne informácie a obidve železničné spoločnosti sa k tomu odmietli vyjadriť. Podľa hovorcu ÖBB konkrétne trasy zverejnia na jeseň.

DB koncom roka 2015 ohlásili, že v jednom kroku zastavia všetky svoje doterajšie nočné spojenia. Ako dôvod spoločnosť uviedla dlhoročné straty. Len v minulom roku DB vykázala z tržieb zhruba 90 miliónov eur stratu 31 miliónov eur. Väčšina nočných vlakov má viac než 40 rokov a potrebné investície do modernizácie by sa nevyplatili. Počet vlastných nočných ICE vlakov bez lôžkových a lehátkových vozňov chce DB zvýšiť.

Klasické nočné vlaky s lôžkovými vozňami nie sú pre DB zaujímavé, keďže ročne eviduje len 1,3 milióna rezervácií. To znamená, že len jeden zo stovky cestujúcich cestoval v lôžkovom alebo lehátkovom vozni. Naproti tomu u ÖBB tvoria nočné spojenia až 17 % tržieb.
Dozorná rada ÖBB v máji schválila nákup 60 ojazdených lôžkových a lehátkových vozňov a 15 vagónov pre prepravu osobných vozidiel. Do polovice roka 2019 chce spoločnosť prerobiť 20 vozňov Intercity na lôžkové. Zatiaľ nie je jasné, do akej miery sa ÖBB bude snažiť oživiť autovlaky v Nemecku, je však možné, že k niektorým nočným vlakom pripojí aj vagóny na prepravu automobilov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.