Detská železnica v Košiciach ukončila sezónu Tekvicovou nedeľou

227
0

Košice 30. októbra (TASR) – Jazdou špeciálne vyzdobenými vlakmi, ako i vyzdobenou nástupnou stanicou v košickom Čermeli sa dnes prevádzkovatelia Detskej železnice rozlúčili s tohtoročnou sezónou. Organizátori podujatia si pre návštevníkov pripravili bohatý program.

„So sezónou sme sa rozlúčili celkom milým happeningom. Povedal by som, že už tradičným podujatím. Kedysi to bola Tekvicová sobota, teraz Tekvicová nedeľa. Trať nám pomohla vyzdobiť samotná príroda, pretože v scenérií žltých, červených, zelených a všelijakých iných farieb sa jazdí naozaj jedinečne. Vytiahli sme dnes aj parný rušeň Krutwig, no a to všetko sme ozdobili haloweenskou výzdobou. Celý deň bol pestrofarebný,“ povedal pre TASR riaditeľ Detskej železnice Košice Ľubomír Lehotský.

Cestujúci, ktorí zareagovali na výzvu a prišli v netradičnom prezlečení alebo maske, sa mohli zapojiť do súťaže o voľný cestovný lístok na budúcu sezónu. Stačilo, ak sa nechali odfotografovať. „Vyhodnotenie sa uskutoční v najbližších dňoch. O víťazovi rozhodnú ľudia hlasovaním na sociálnej sieti,“ vysvetlil Lehotský s tým, že verejné hlasovanie prebieha do piatka 4. novembra. Maska s najväčším počtom hlasov získa lístok na 20 jázd detskou železnicou na budúcu sezónu.

Ľudia sa dnes mohli previezť zo stanice Čermeľ na Alpinku. „Unikátnym zážitkom bolo, že celý vláčik ťahal parný rušeň Krutwig. V chladnom počasí je para ešte krajšie vykreslená a vytvára krásnu scenériu,“ priblížil Lehotský.

Podľa jeho slov ide o najnovší a posledný prírastok historických parných rušňov na Slovensku. „Je to jediný funkčný parný rušeň tohto typu, ktorý sa zachoval na teréne Československa. V Česku sú tri takéto rušne, my máme jeden, ale len jediný je funkčný,“ prezradil Lehotský.

Aj keď oficiálne ukončili sezónu pravidelných jázd, tento rok ich ešte čaká Mikulášska jazda, ktorá sa uskutoční v sobotu 3. decembra o 12.00 h. „Na konečnej stanici Alpinka je pripravený program za prítomnosti sv. Mikuláša, anjelov a čerta. Pre všetky deti je v tento deň pripravená milá pozornosť. V prípade záujmu, môžu rodičia v predstihu, najneskôr do 27. novembra, objednať pre svoje ratolesti aj mikulášsky balíček,“ vysvetlil Lehotský.

Počas roka historickým vlakom jazdili podľa jeho slov každý víkend. „Od júna do začiatku septembra sa jazdilo každý deň okrem pondelka. Novinkou je to, že od budúceho roka počas letných prázdnin budeme jazdiť každý deň, aj v pondelky, v ktoré sme doteraz nejazdili,“ dodal Lehotský.

Košická detská historická železnica (1955) je úzkorozchodnou železnicou, jedinou z pôvodných pionierskych železníc v Československu. Po rokoch stagnácie ju už piaty rok prevádzkuje občianske združenie Detská železnica Košice. Je jedinou svojho druhu, ktorá sa zachovala a funguje najmä vďaka nadšeniu dobrovoľníkov, finančnej podpory mesta Košice, Košického samosprávneho kraja a ďalších partnerov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.