Čínski investori stavajú v Afrike železničné trate

643
0

Nairobi, Keňa 30. máj (TABLET.TV) – Cestujúci na palube vlaku na trase medzi kenskými mestami Mombasa a Nairobi oslávili prvý rok jeho prevádzky. Vlak jazdiaci  po koľajniciach so štandardným železničným rozchodom 1435 mm za rok svojej prevádzky zaznamenal stále rastúci dopyt cestujúcich.

Pre mnohých z nich je táto vlaková trasa vítanou zmenou, a to najmä pre tých, ktorí zažili podobnú cestu v Afrike ešte prednedávnom. Okrem pestrého výberu jedál si môžu cestujúci užívať aj dobrý výhľad zo širokých okien počas jazdy.

Železničná trať Mombasa-Nairobi spája kenské prístavné mesto s hlavným mestom. Bola postavená kvôli tomu, aby nahradila starú paralelnú linku Ugandskej železnice s rozchodom 1000 mm, ktorú vybudovali počas britskej koloniálnej vlády v 19. storočí. V roku 2011 Keňa podpísala memorandum o porozumení s čínskou stavebnou korporáciou na vybudovanie štandardnej železničnej trate z Mombasy do Nairobi. Investícia vo výške vyše 3 a pol miliardy dolárov bola od vyhlásenia nezávislosti najväčším projektom infraštruktúry v Keni.  Na financovaní sa podieľala čínska Exim Banka 90% nákladov a zvyšných 10% pochádza od kenskej vlády.

Prví platiaci cestujúci, nastúpili do Madaraka Expressu, ako vlak nazvali, 1. júna 2017 na 54. výročie kenskej nezávislosti. Nákladnú dopravu spustili začiatkom tohto roka.

Železničná dráha s dĺžkou 485 kilometrov skrátila čas cesty medzi Mombasou a Nairobi o šesť hodín.

Na trase je deväť železničných staníc, pričom architektúra každej z nich je inšpirovaná miestnymi prvkami. Prvých 5 rokov bude železnicu prevádzkovať čínska spoločnosť China Communications Construction. Trasa z Mombasy do Nairobi sa spojí s inými železničnými traťami so štandardným rozchodom, ktoré postavili vo východnej Afrike. Cieľom celého projektu je rozšírenie železničnej trate na hranicu Ugandy do roku 2021 a do vnútrozemských krajín.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.