Čína už má priame vlakové spojenie s Londýnom

458
0

Peking 7. január (ČTK) – Čína rozbehla prvé priame železničné nákladné spojenie do Londýna. Nákladné vlaky budú prepravovať tovar z obchodného centra I-wu vo východočínskej provincii Če-ťiang do Británie spolu 18 dní, oznámila v piatok agentúra Nová Čína. Projekt je súčasťou takzvanej novej Hodvábnej cesty medzi Európou a Čínou.

Trasa dlhá zhruba 12 000 kilometrov vedie z Číny cez Kazachstan, Rusko, Bielorusko, Poľsko, Nemecko, Belgicko a Francúzsko do Británie. Prvý vlak sa vydal z I-wu na cestu 1. januára a vezie náklad odevov, tašiek a ďalšieho spotrebného tovaru. Vzhľadom k rôznemu rozchodu koľají v jednotlivých krajinách bude potrebné náklad niekoľkokrát prekladať.

Čínske štátne železnice už prevádzkujú nákladnú dopravu medzi Čínou a niektorými inými európskymi mestami, napríklad Hamburgom a Madridom. Londýn bude pätnástym európskym mestom, ktoré sa pripojí k novej Hodvábnej ceste, uviedol spravodajský server BBC.

Predošlý britský premiér David Cameron sa usiloval o priazeň Číny a jeho plánom bolo urobiť z Británie hlavnú bránu pre vstup čínskych investícií na Západ. Jeho nástupkyňa Theresa Mayová na neho nadväzuje a v rámci prípravy na odchod krajiny z Európskej únie sa usiluje o získanie miliárd dolárov čínskych investícií, uviedla agentúra Reuters.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.