Cestovanie vo Francúzsku ovplyvnia štrajky na železnici

905
0

Paríž 1. júna (TASR) – Premávku vlakov vo Francúzsku dnes výrazne ovplyvnil štrajk zamestnancov železničných spoločností. Na trať dnes vypravili len 60 percent rýchlovlakov triedy TGV a 40 percent vlakov na regionálnych a vnútroštátnych tratiach. Odborári svojím štrajkom protestujú proti vládou presadzovanej reforme zákonníka práce.

Vlaky Eurostar do Londýna premávali dnes normálne. Štrajk však zasiahol asi polovicu vlakov do Španielska a Talianska, ako aj vlakové spojenie medzi Parížom a letiskom Charlesa de Gaulla na predmestí Roissy.
Štrajk vyhlásili tri zo štyroch odborových združení, ktoré zastupujú zamestnancov železničnej spoločnosti SNCF. Odborári sa vyhrážajú štrajkom aj v úvodný deň futbalových majstrovstiev Európy, ktoré sa vo Francúzsku začnú 10. júna. SNCF je pritom ich kľúčovým dopravcom a očakáva sa, že jej služby na presuny v rámci krajiny využije okolo 2,5 milióna fanúšikov.

Koncom týždňa je avizovaný štrajk vo francúzskej leteckej doprave, ktorý sa však netýka zákonníka práce, ale vnútorných smerníc v spoločnosti Air France ohľadom produktivity práce či počtu zamestnancov.
Pokiaľ ide o dôsledky minulotýždňového štrajku zamestnancov rafinérií a skladov pohonných látok, situácia so zásobovaním čerpacích staníc benzínom a naftou sa už vo viacerých regiónoch Francúzska zlepšila. Inde nedostatok pohonných hmôt spôsobuje problémy aj naďalej, a to napríklad stavebným firmám, ktoré boli nútené pozastaviť práce na stavbách.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.