Českým dráham vlani pribudli tri milióny pasažierov, priemerne najazdili 45 km

140
0

Praha 31. január (iDnes.cz) – Českým dráham (ČD) vlani pribudlo 3,2 milióna cestujúcich. Celkovo dopravca odviezol 174,7 milióna pasažierov. Každý Čech vrátane nemluvniat priemerne cestoval vlakom zhruba sedemnásťkrát. Rástla aj priemerná vzdialenosť, ktorú bežný cestujúci vlakom prejde. Bežná jazda je aktuálne dlhá 44,5 kilometra. Cestujúci pribúdajú aj súkromným železničným dopravcom.

Vlaky sa plnia cestujúcimi priebežne už od roku 2010, dlhodobo rastie najmä prímestská doprava, viac cestujúcich majú aj diaľkové vlaky. „V minulom roku ďalej rástol záujem aj o medzištátnu dopravu, ktorú zabezpečujeme v spolupráci so zahraničnými partnermi. Ľudia mieria hlavne do metropol susedných štátov a namiesto lietadiel volia pohodlné a rýchle vlaky, „uviedol Michal Štěpán, ktorý je v predstavenstve ČD zodpovedný za osobnú dopravu.

Nárast cestujúcich oznámili v uplynulom týždni aj súkromní konkurenti Českých dráh. Nárast o milión cestujúcich za minulý rok oznámil RegioJet patriaci podnikateľovi Radimovi Jančurovi. Jeho žlté vlaky vlani prepravili 4,67 milióna cestujúcich a za nárastom spoločnosť vidí predovšetkým navýšenie počtu spojov medzi Prahou, Brnom a Bratislavou.

Prepravné výsledky rástli aj ďalšej spoločnosti, ktorou je Leo Express Leoša Novotného mladšieho. Ten vlani prepravil 1,5 milióna cestujúcich, čo v porovnaní s rokom 2016 predstavuje asi sedempercentný nárast.

Nárast cestujúcich v posledných rokoch súvisí podľa železničných dopravcov so zmenou trendu spočívajúcou v investíciách do nových vozňov. V súčasnosti České dráhy vyberajú vo verejnej súťaži dodávateľa 50 nových vozňov pre diaľkové spoje a desať motorových súprav pre linku z Prahy do Kladna, ktorá sa má v súvislosti so stavbou železničného napojenia na pražské Letisko Václava Havla kompletne zmodernizovať. Ďalšie nové vlaky by sa mali objaviť na regionálnych tratiach, kde po vypršaní zmlúv s dráhami budú kraje postupne vyberať dopravcu v otvorenej súťaži. ČD kvôli týmto súťažiam plánujú nákup až 380 nových vozňov, doplnil generálny riaditeľ ČD Pavel Krtek.

Zdroj: iDnes.cz

Foto: archív ČD

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.