Český dopravca Leo Express vstupuje na nemecký trh. Kúpil Locomore

490
0

Praha/Berlín 17. august (iDnes.cz) – Český dopravca Leo Express preberá podľa magazínu Spiegel berlínsku železničnú spoločnosť Locomore, ktorá je v insolvencii. Jazdiť bude na trase medzi Berlínom a Stuttgartom na juhozápade Nemecka. Pri predaji cestovných lístkov chce česká firma spolupracovať s nemeckým autodopravcom Flixbus. Ten bude mať na starosti aj marketing, cenovú stratégiu a starostlivosť o zákazníkov.

Start-up Locomore začal spoj medzi nemeckou metropolou a hlavným mestom Bádenska-Württemberska prevádzkovať v decembri minulého roka, ale už v máji sa dostal do veľkých finančných problémov a podal návrh na začatie konkurzného konania.

O Locomore sa podľa nemeckých médií uchádzalo niekoľko firiem, vrátane Leo Expressu. „Odovzdali sme ponuku. Chceme si ponechať zamestnancov a viacerých dodávateľov, „povedal v máji denníku Handelsblatt výkonný riaditeľ českej firmy Peter Köhler.

Zatiaľ sa podľa Spiegelu Leo Express dohodol s 15 zamestnancami Locomore, s ďalšími ešte rokuje. Spojenie na trase Berlín – Stuttgart by mal obnoviť už 24. augusta. Podľa denníka Die Welt bude najskôr jeden vlak jazdiť štyrikrát týždenne ráno zo Stuttgartu do Berlína a odtiaľ potom zase späť. Od septembra by vlak mal jazdiť päťkrát týždenne.

Spolupráca s Flixbusom

Podľa serveru Lidovky.cz je kúpa Locomoru pre českého dopravcu strategickou investíciou. „V tejto chvíli síce za svoje peniaze dostane ,len‘ jeden vlak s ôsmimi vozňami, ale zároveň získa aj vstupenku na lukratívny nemecký trh, kam by sa inak musel dostať cez hradbu najrôznejších povolení,“ informuje server.

Plánovaná spolupráca spoločnosti Leo Express a dopravcu Flixbus, cez ktorého bude možné kúpiť všetky cestovné lístky, by podľa nemeckých médií mohla znamenať aspoň čiastočnú konkurenciu v diaľkovej železničnej doprave pre dominantného dopravcu Deutsche Bahn.

Leo Express začal činnosť v roku 2013 ako železničný prepravca. Popri osobných vlakoch prevádzkuje aj autobusové linky. Vlani zviezol svojimi vlakmi a autobusmi 1,4 milióna cestujúcich. Spoločnosť v roku 2016 vykázala stratu zhruba 110 miliónov českých korún, medziročne ide o prepad o desať miliónov českých korún.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.