České kraje požadujú, aby zľavy pre študentov a seniorov platili až od septembra

169
0

Praha 20. apríl (iDnes.cz) – Zástupcovia krajov vyzvali vládu, aby odložila štart zliav v doprave pre študentov a seniorov. Zľavy sedemdesiat päť percent majú platiť od 10. júna, Asociácia krajov teraz požaduje, aby kabinet ich začiatok posunul na začiatok septembra.

„Hlavným dôvodom sú obavy, že nebude systém technicky od júna fungovať,“ povedal serveru Zdopravy.cz liberecký hajtman a predseda komisie pre dopravu Asociácie krajov Martin Půta. Kraje podľa neho musia mať čas na prerobenie cenníkov a zmlúv.

Vyjadrenia premiéra Andreja Babiša a ministerstva dopravy redakcia iDNES.cz zisťuje.

Zvýhodnené cestovné pre dôchodcov od 65 rokov a študentov do 26 rokov schválila vláda na konci marca. Na náhrady zľavneného cestovného tento rok štát dopravcom pošle 3,26 miliardy českých korún, pričom sa počíta s tým, že ich vláda zoberie z rozpočtovej rezervy jednotlivých ministerstiev. Od budúceho roka vyjde podľa odhadu kabinetu zlacnenie cestovného na 5,83 miliárd českých korún ročne.

Zvýhodneným cestovným sa vláda inšpirovala na Slovensku. Pôvodne navrhovala, aby seniori a študenti jazdili úplne zadarmo, opatrenie sa ale malo týkať len železničných spojov. Nakoniec ale kabinet zvolil trojštvrtinovú zľavu, aby spoje neobsadili ľudia, ktorým primárne nejde o cestovanie, a vlaky a autobusy sa tak nestali nocľahárňou.

Zdroj: iDnes.cz

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.