České dráhy zdražia „režijkárom“ 1. triedu o 60%, zaplatia aj v Railjetoch

535
0

Praha 13. október (idnes.cz) – České dráhy po dlhšej dobe upravia podmienky, za ktorých môžu cestovať majitelia režijných preukazov oprávňujúcich k neobmedzenému cestovaniu po železnici. Zmena sa týka len tých, ktorí majú nárok jazdiť zadarmo aj prvou triedou.

Od decembra sa doplatok za prvú triedu zvýši zo 4 990 českých korún na 7 990, cena tak stúpne o 60%. Ponovom navyše budú musieť platiť títo cestujúci aj najmenej 70 korún za miestenku v jednotkách Railjet, doteraz ju museli platiť len v Pendoline.

prevádzkovate¾ Èeské dráhy a. s. ÈD bratislavská Hlavná stanica

Vyplýva to z návrhu, ktorý na svojich stránkach zverejnilo Odborové združenie železničiarov. Odborári sa zatiaľ k návrhu nevyjadrili.

České dráhy potvrdili, že zdraženie plánujú. „V súčasnej dobe sa jedná zatiaľ o návrh, ktorý bude s odbormi ešte len prerokovaný,“ povedal hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský. Zdôraznil, že ide o „režijky“, nie cestovné pre bežných cestujúcich. Ceny cestovného v novom cestovnom poriadku zverejnia České dráhy počas novembra.

cd-rj_als_ec_73

Nárok na režijné lístky do prvej triedy nemá každý majiteľ, ide väčšinou o železničiarov, ktorí sú alebo boli na vyššom manažérskom pošte. České dráhy nechcú uviesť, koľko ľudí takéto oprávnenie má.

Režijné lístky má v Česku okolo sto tisíc ľudí. České dráhy ich musia zo zákona poskytovať aj zamestnancom iných organizácií, napríklad Správe železničnej dopravnej cesty a ich rodinným príslušníkom. Čím ďalej častejšie sa tak hovorí o ich obmedzeniach.

Foto: wikipedia.org

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.