České dráhy sa prepadli do obrovskej straty

393
0

Praha 29. apríl (Tablet.TV) – České dráhy sa vrátili do stratového hospodárenia. Ako informoval portál idnes.cz firma vlani prerobila 1,375 miliardy českých korún. Dopravca pritom viac utŕžil z predaja cestovných lístkov a ušetril na nákladoch. Do hlbokej straty ČD však naopak poslali prehraná arbitráž a časté výluky. Predražuje sa aj obsluha dlhu alebo marketing.

Výsledky hospodárenia vyplývajú z výročnej správy, ktorú štátny dopravca zverejnil v piatok. Podľa nej firme jemne stúpli tržby z predaja cestovných lístkov a klesli náklady na pohonné hmoty a trakčnú energiu.

„Bez výluk a prehratej arbitráže by skončil segment osobnej dopravy nad plánom a priblížil by sa k vyrovnanému hospodáreniu,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Českých dráh Pavel Krtek.

prevádzkovate¾ Èeské dráhy a. s. ÈD interiér vybavenie

Viac ako miliarda prehraná pri arbitráži sa v minuloročnom výsledku prejavila 700 miliónmi korún, ďalšiu stratu má firma z rekordného počtu výluk.

České dráhy sa sťažujú, že museli platiť extra peniaze za náhradnú autobusovou dopravou. Celkom za ňu vlani zaplatili 692 miliónov českých korún. Kvôli veľkému množstvu nadčasov ľudí počas výluk stúpli personálne náklady o pol miliardy korún.

Firma verí, že vďaka udržaniu počtu cestujúcich a lepším tržbám z predaja cestovných lístkov tento rok hospodárenia zlepší. Štátneho dopravcu drží nad vodou predaj medzinárodných cestovných lístkov, tržby z národnej prepravy naopak vlani klesli.

Snímka z interiéru rýchlovlaku Pendolino, ktorý predstavili 16. novembra 2006 na hlavnej stanici v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Nákladný dopravca ČD Cargo vlani naopak zarobil vyše pol miliardy českých korún. V pluse je aj napriek tomu, že spoločnosti medziročne opäť klesli tržby o pol miliardy a zároveň dopravcovi klesá podiel na trhu. Takisto aj zisk klesol: z 877 na 480 miliónov korún.

Čím ďalej, tým drahšie je pre České dráhy splácanie dlhov. Len vlani náklady na úroky stúpli o 172 miliónov korún. Tento rok v polovici roka musí firma splatiť 300 miliónov euro (v prepočte 8,1 miliardy korún), ČD Cargo 1,158 miliardy korún. Obe firmy dlhy splatia novou pôžičkou či dlhopismi.

Vlani objem dlhov presiahol 37 miliárd korún, na úrokoch zaplatila štátom vlastnená spoločnosť takmer pol druha miliardy korún.

Dráhy tiež výrazne prerábajú na správe svojho majetku, teda najmä pri staniciach. Strata dosiahla 619 milión korún. „Tržby z prenájmov a takisto aj tržby z predaja záložného majetku nemôžu úplne pokryť potrebný rozsah nutných opráv a údržby vo vlastníctve Českých dráh,“ uviedla k tomu firma vo výročnej správe.

Po rokoch tvrdení, ako obmedzujú České dráhy peniaze za marketing a reklamu ukazuje výročná správa opak. Firma vlani na svoju propagáciu minula 193 miliónov korún, o 53 miliónov korún viac, ako pred rokom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.