České dráhy opäť vyjdú s husákovským retrovlakom, potiahne ho Bobina

330
0

Praha 11. apríl (iDnes.cz) – České dráhy znovu ponúknu možnosť cestovať medzi Prahou a Ostravou ako v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Po minuloročnej premiére retroexpresu ťahanom lokomotívou prezývanú Kyklop využijú České dráhy ďalší dnes už historický stroj, elektrickú lokomotívu Bobina.

Na rozdiel od jesennej jazdy pôjde tentoraz vlak vo sviatočné dni. Pôjde 1. mája o 6:28 z Prahy, opäť ponesie názov legendárneho expresu Ostravan.

Rýchlikové vozne 1. a 2. triedy budú v tradičnom zelenom nátere. Novinkou bude naopak rušeň: namiesto dieselového rušňa Kyklop súpravu potiahne rušeň E499.085 prezývaný Bobina. Tá patrí Českým dráham, ktoré ju majú v depe historických vozidiel v Košiciach.

Bobiny boli prvými povojnovými elektrickými rušňami, ktoré sa začali vyrábať v Škode, vtedy Závodoch V. I. Lenina. Dodnes rušne označované podľa nového označovania ako rad 140 jazdia u niektorých nákladných dopravcov. Celkom sa ich vyrobilo sto kusov.

Lístok pre dospelého v 2. triede stojí 660 českých korún, v 1. triede 1 200 korún. V cene je zahrnuté aj dobové občerstvenie, program na palube vlaku aj séria podujatí v Dolnej oblasti Vítkovíc, kde budú mať cestujúci s lístkom z Ostravana zľavu 20%. Počas jazdy ochutnajú raňajky, večeru a občerstvenie v štýle 70. a 80. rokov. Bude možné si pozrieť napríklad prevádzku Vítkovice alebo sa zviesť po tamojších vlečkách. Späť vlak odchádza z Ostravy krátko pred šiestou hodinou.

České dráhy počítajú s podobnou retrosúpravou tento rok ešte dvakrát: v júni na veľtrhu Czech Raildays a v septembri na Národnom dni železnice v Bohumíne.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.