České dráhy menia plány, namiesto prenájmu si rušne radšej kúpia

943
0

Praha, 7. október (idnes.cz) – České dráhy zrušili súťaž na dlhodobý prenájom posunovacích rušňov. Dôvod je jediný: mimoriadne nízke úroky, kvôli ktorým je lacnejšie rušne teraz kúpiť.

V pôvodnej súťaži chceli České dráhy prenájom desiatich rušňov na desať rokov, predpokladaná hodnota zákazky bola 210 miliónov českých korún. Namiesto toho sa České dráhy rozhodli, že si nové stroje kúpia: nová zákazka počíta s tým, že za 12 rušňov minú celkovo 240 miliónov korún.

clipboard02

Dôvod je jednoduchý: cena peňazí. Úroky sú teraz tak nízko, že sa Českým dráham oplatí lrušne radšej kúpiť. Navyše aktuálne České dráhy majú prebytok peňazí na účtoch: vydali nové dlhopisy, ale niektoré staršie dlhy nejde ešte splatiť. Preto už požičali napríklad peniaze ČD Cargo na nákup rušňov a preto teraz tiež radšej kúpia vlastné stroje.

Ide o dvojnápravové motorové rušne určené hlavne na posun a ľahkú traťovú službu s maximálnou rýchlosťou 60 km / h. Nahradiť majú staršie rušne radu 714, ktoré vznikli v rokoch 1992 až 1997 modernizáciou starších rušňov radu 735 zo 70. rokov.

clipboard03

„Tieto rušne sú na hranici životnosti a vyžiadali by si rozsiahlejšie opravy a modernizáciu. Cieľom nákupu nových pohonných jednotiek je znížiť prevádzkové náklady na posun vo významných lokalitách, kde sa rad 714 využíva, ľahším a úspornejším rušňom, „povedal hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský.

České dráhy v minulých mesiacoch testovali stroje týchto parametrov v niekoľkých lokalitách a na posun s ľahšími osobnými súpravami sa osvedčili.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.