České dráhy Masarykove nádražie nepredajú, urobia z neho svoju výkladnú skriňu

312
0

Praha 3. júl (iDnes.cz) – České dráhy už nechcú predať pražské Masarykovo nádražie Správe železničnej dopravnej cesty (SŽDC).

Toto nádražie nebolo spolu s brnenskou hlavnou stanicou súčasťou minulého prevodu vyše 1 500 staničných budov z dopravcu na správu železníc a České dráhy počítali s tým, že ich na SŽDC prevedú neskôr. Teraz ale plánujú budovu zrekonštruovať tak, aby mohla slúžiť ako výkladná skriňa národného dopravcu.

Masarykovo nádraží by zároveň mohlo byť konkurenčnou výhodou v súťaži na prevádzku vlakov z pražského ruzyňského letiska, ktoré majú končiť práve na „Masaryčke“.

Prevodu sa nádražie vyhlo kvôli developerskému projektu, na ktorom České dráhy spolupracujú so spoločnosťou Penta.

Tá plánuje v okolí stanice postaviť výstavnú komerčnú štvrť na pozemkoch, ktoré vlani odkúpila práve od Českých dráh.

Podľa riaditeľa Krtka stálo za rozhodnutím manažmentu ČD aj táto skutočnosť, že okolie stanice sa do budúcna výrazne skultivuje oproti súčasnému stavu.

Prestavbou má ale prejsť aj súčasná výpravná budova. Najvýznamnejšou novinkou, ktorú cestujúci zaznamenajú, je umiestnenie pokladníc bližšie k perónom na miesto dnešných verejných záchodov. Tie by sa mali presunúť na opačnú stranu koľajiska.

Na dokončenie opráv Masarykovej stanice, ktoré má zatiaľ zmodernizovanej iba zastrešenie hlavnej vstupnej haly, sa už pracuje, prípravy ale komplikuje prísny dozor pamiatkarov, uviedol šéf ČD.

Napríklad pol roka sa podľa Krtka s pamiatkarmi riešila podoba hodín nad výpravním priestorom, pretože pamiatkari neodsúhlasili umiestnenie klasického modelu, ktorý ČD bežne využívajú.

Výstavba v okolí Masarykovej stanice by mala začať ešte počas tohto roka. Postupne tu vznikne komplex administratívnych budov s obchodmi a reštauráciami, ale aj park podľa projektu britskej architektky Zahy Hadid.

Foto: wikipedia.org

Vizualizácia: Penta Investments

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.