České dráhy dajú do starých vozňov čidlá kvôli otváraniu dverí za jazdy

372
0

Praha 3. marec (iDnes.cz) – Najstaršie vozne Českých dráh s otočnými sklopnými dverami, z ktorých v minulosti za jazdy vypadli ľudia, pomaly u štátneho dopravcu končia. Zvyšné vozne ale ČD vybaví novým zariadením, ktoré by malo nehodám zabrániť.

České dráhy tento rok do stoviek vozňov nainštalujú svetelnú signalizáciu upozorňujúce na otvorenie a zatvorenie dverí. Na inštaláciu zariadenia do 630 vozňov už dopravca vyhlásil verejnú súťaž za vyše 80 miliónov českých korún.

„Signalizácia bude doplnená na všetky dvere vozňov ako z vonkajšej, tak z vnútornej strany. Personál tak bude pred odchodom či počas jazdy upozornený na prípadne zle uzavreté, respektíve nedovreté dvere, a to aj vtedy, ak budú dvere na prvý pohľad pôsobiť ako uzavreté. Týmto svetelným signálom budú varovaní aj naši zákazníci vovnútri vozidla, „dodal hovorca Petr Šťáhlavský.

Podľa neho prototyp signalizácie vyskúšali už vlani v závere roka, pred spustením je inštalácia do ďalších stoviek vozňov. Úprava sa uskutoční počas jarných mesiacov.

Signalizácia je reakciou na tragickú nehodu, keď vlani v lete z rýchlika na Olomoucku vypadlo malé dievčatko. Signalizácia pôjde predovšetkým do vozňov radených do rýchlikov na hlavných tratiach.

Problém sa týka vozňov s otočnými sklopnými dverami, ktorých majú České dráhy približne 800, v prevádzke ich je pravidelne využívaných 600. Je to len už zhruba štvrtina všetkých vagónov, zvyšok má posuvné dvere ovládané madlom alebo tlačidlami. Časť vozňov navyše z flotily mizne, len vlani napríklad zošrotovali 200 takýchto vozňov, niektoré prestavali na modernejšie s bezpečnejším zatváraním.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.